Copenhagenize.com - Bygger bedre cykelkulturer: Kørsel dræber - Sundhedsadvarsler.

Jeg synes, vi kan sige med sikkerhed, at vi har et presserende behov for at markedsføre cykling på en positiv måde, hvis vi skal opmuntre folk til at cykle og begynde transformationen af vores byer til mere beboelige steder. I stedet for skræmmekampagner om cykling [en livsforlængende, sund og bæredygtig transportform], ville det ikke være mere hensigtsmæssigt at starte kampagner om farerne ved biler? Mange mennesker i bil-centrerede lande anser ikke længere bilen som farlig. Måske er de klar over det, men bilen er så dybt forankret i vores kultur, at opfattelsen af fare sjældent stiger til overfladen af ​​folks bevidsthed. Selvfølgelig er der skræmmekampagner for biler derude, men hvad nu hvis vi bare går lige til sagen. På samme måde som rygning. For bare et par årtier siden var cigaretter en integreret del af livet, om man røg eller ej. Det har ændret sig radikalt. Jeg sammenligner bestemt ikke farerne ved at ryge med farerne ved at køre, jeg synes bare, at vi frit kan låne fra sundhedsadvarslerne, der nu findes på cigaretpakker over hele verden.

At fjerne status forbundet med at køre er noget, der langsomt udvikler sig. Det kan være en god idé at fremskynde den proces. Vi behøver ikke engang at nævne cykler, for det handler ikke kun om det. Det handler om at reducere trafikulykker, skadelige emissioner og støjforurening.

Tom Vanderbilts blog How We Drive kan vi læse:


“Verdens dødstal fra svineinfluenza? 87 (ifølge CDC) Antallet af globale trafikdræbte, ved hjælp af WHO’s årlige tal på 1,2 millioner, siden svineinfluenzaudbruddet blev opdaget (ved hjælp af en meget grov benchmark for en måned siden)? 98.630.”

I Danmark dør 4000 mennesker hvert år på grund af helbredsmæssige farer forbundet med biler - og det er ti gange større end antallet af mennesker, der faktisk bliver dræbt i bilulykker. Respiratoriske sygdomme, hjerte-kar-sygdomme, stressrelaterede sygdomme forårsaget af støjforurening osv.Meget få mennesker er klar over, at niveauerne af farlige mikropartikler fra udstødning er faktisk højere indeni bilen end hvis du cykler ved siden af den. Så lad os fokusere på denne kendsgerning og forhåbentlig opfordre bilister til at tænke sig om en ekstra gang. Burde vi ikke have regler, der dikterer, at alle reklamer for biler skal have tydeligt synlige advarselsmærker? Der er en række advarselstekster om rygning, der kan påføres bilernes sundhedsadvarsler. Bilemissioner forårsager emfysem / Kørsel forårsager kræft / Kørsel tilstopper dine arterier / Transporter ikke dine børn med bil / Kørsel - En førende dødsårsag / At stoppe vil forbedre din sundhed / Kørsel skader ufødte babyer / Kørsel er vanedannende / Bilemissioner er giftige /

Og så videre. Wikipedia har en omfattende liste.


Reglerne, der dikterer sundhedsadvarsler på cigaretter, indebærer normalt, at der skal reserveres 30% af overfladen til advarslen. Hvis vi har sundhedsadvarsler på bilreklamer, så bør vi bestemt også have sundhedsadvarsler på selve produktet. Forestil dig, at bilproducenterne skal beklæde 30% af hver side af bilen med sundhedsadvarsler. På siden af lastbiler ville beskeden være enorm. Forestil dig den indvirkning, det vil have på den offentlige psyke. Hvis vi tænker praktisk over implementeringen af denne idé, ville visse klausuler være nødvendige. Elbiler ville ikke have behov for at blive beklædt med advarsler om “farlige emissioner”, kun dem om, hvordan kørsel dræber osv. I den første fase ville bilejere kunne købe store klistermærker med stærk klæbemiddel og i forskellige størrelser afhængigt af deres køretøj. Det ville være en god idé at bruge reflekterende materiale, så advarslerne er synlige om natten. Der ville opstå en lille industriel sektor, hvor virksomheder tilbyder at påsætte advarslerne, mens du venter. Forbrugerne kunne vælge fra en liste over godkendte advarsler i stedet for bare at være begrænset til, hvad de får. Med tiden kunne bilproducenter implementere advarselsmærkerne direkte i bilens design og malerarbejde, så længe de overholder direktivets krav til størrelse og skrifttype.

Trafikselskaber ville have gavn af det, og de kunne foreslå målrettede advarsler http://www.blogger.com/img/blank.gifder ville gavne tog, busser og endda cykler. Denne BMW-reklame ovenfor er et godt eksempel på, hvordan cykelbutikker kunne få øget salg. Hvis der er en afgift forbundet med at købe klistermærker til din bil - hvilket der burde være - kunne pengene gå til at plante træer i byer, til velgørenhedsorganisationer, der håndterer overvægtige børn eller sygdomme forårsaget af bilforurening. http://www.blogger.com/img/blank.gif

En god idé, hvis tid er kommet. Sammen med obligatoriske krav om køre-hjelme, er vi godt på vej mod demotoriseringen af vores byer.

Tilføjelse: Jeg har lært, at et lignende forslag - ikke helt så logisk som det ovenstående - blev drøftet i Bruxelles med højtstående medlemmer af EU-regeringen. Tilbage i 2008. Der kom ikke meget ud af det.

Så sendte en læser os dette link til et forslag om helserisici tilbage i 2007.

.


Læs mere