Copenhagenize.com - Cykelurbanisme ved design: November 2017

Klassisk fortælling fra trafiksikkerhedsorganisationen. “Stop cykling”. Af Stephanie Patterson

Sammen med Mikael Colville-Andersen

I den mangfoldige verden inden for trafikplanlægning, advocacy og forskellige bevægelser for beboelige byer, er der en mærkelig gruppe af eksistenser, der sender modstridende budskaber. Mens “trafiksikkerheds” organisationer synes at være en naturlig del af galleriet og fortællingen, eksisterer de faktisk i et kommunikationsvakuum, der kun er befolket af organisationsmedlemmer med lignende holdninger. Der er lille eller ingen sammenhæng med dem, der taler for cykling, fodgængerliv eller sikrere gader. Trafiksikkerhedsfolkene befinder sig i deres helt eget verden, hvor de sjældent stilles til regnskab for kampagnerne, de udvikler, eller de budskaber, de sender ud. De er ofte allierede med forsikringsselskaber, der ser ud til at sætte pris på at arbejde sammen med dem, der spreder frygt i befolkningen gennem konstrueret frygt.

På mange måder udgør de en klassisk subkultur med tydelige overtoner af sektlignende adfærd. Den engelske sociolog Roy Wallis hævder, at en sekt kendetegnes ved “epistemologisk autoritarisme”. Ifølge Wallis hævder sekter at have unik og privilegeret adgang til sandheden eller frelsen, og “deres dedikerede tilhængere betragter typisk alle uden for fællesskabet som ‘i fejl’”. De amerikanske sociologer Rodney Stark og William Sims Bainbridge hævder endvidere, at sekter, i modsætning til kirker, har høj spænding med det omkringliggende samfund. Vi syntes, det var passende at udføre en lille kommunikationsmeta-analyse af deres teknikker inden for trafiksikkerhedssubkulturen. - “Hvis systemet skal bidrage positivt til at reducere farerne på vejene, skal vores retssystem ændre sig i sin fordomsfrihed mellem, at motorkørsel er uskadelig og cykling farlig, og i stedet fokusere på at kontrollere adfærden hos dem, der udgør størst risiko.”

Martin Porter - QC, personskadeadvokat og forfatter til bloggen ‘The Cycling Lawyer’ udtalte dette i forbindelse med en nylig dødsfaldssag i London, hvor en cyklist stødte sammen med en fodgænger og forårsagede hendes død.

Den endelige dom for “uansvarlig og rasende” cykling rejser spørgsmålet om, hvordan forskellige vejbrugere behandles og opfattes. Ville en person, der kørte i bil, få samme strafniveau? Ikke sandsynligt.

Sammen med retssystemet spiller trafiksikkerhedsorganisationer en vigtig rolle i at forme vores opfattelse af vejbrugere over hele verden. Det første, vi bemærkede, var, at alle disse organisationer ser ud til at ignorere en af de centrale budskaber, der er nødvendige for at gøre vejene sikrere.

Sænk antallet af motorkøretøjer på vejen, og sæt farten ned. Vi kalder det “Ignorering af Tyren” her hos Copenhagenize Design Company.

Enhver, der arbejder med trafikplanlægning eller advocacy, vil finde manglen på fokus på det åbenlyse temmelig bizart. Som tingene er nu, fokuserer kampagnesprog og programmer, som trafiksikkerhedsorganisationerne fremmer, uhæmmet på at gøre individet til et offer (primært fodgængere og cyklister) i stedet for at tale ud om farene ved motoriserede køretøjer. De ignorerer også den mest åbenlyse løsning for at reducere vejdrab - en markant reduktion i antallet af motoriserede køretøjer på vejen. Selv en niårig kan regne ud, at det er den eneste vej at gå. Imidlertid har trafiksikkerhedsorganisationerne valgt strategier, der er lige så ensartede som de er åbenlyse i deres støtte til status quo. Som de følgende billeder viser, er disse tendenser ikke begrænset til lande med høje slagskader, men de samme retorikker og budskaber kan ses globalt. (Venstre) Road safety Australia, der igen gør individet til offer og gør det farligt at være fodgænger. (Midten) Road Safety-kampagne i Spanien - 1998, en god måde at få folk til at lade være med at gå. (Højre) Mere australsk skyldudlæggelse uden at løse problemet. Indflydelsen fra trafiksikkerhedsorganisationer er tydeligvis også udbredt til kommunerne, hvor de inviteres ind i deres ekkokammer og peger fingre ad de ikke-motoriserede indbyggere.
Skiltning i Frederiksberg, København, sender folk på en vild omvej og instruerer dem i at krydse ved overgangen, og sætter motoristernes bekvemmelighed over fodgængerne og cyklisternes. Et lokalt svar (til højre) afklarede kommunens intentioner med den tilføjede tekst: “Frederiksberg elsker biler mere end dig”.

Tag et kig på den seneste ETSC Road Safety Performance Index (PIN) Conference, der blev afholdt i Bruxelles i juni 2017. Talernes liste repræsenterede kun synspunktet fra bilindustrien og de trafiksikkerhedsorganisationer, der støtter den. Snak om et ekkokammer.

Talere fra andre discipliner og med forskellige synspunkter om ændringsmetoder, såsom eksperter inden for brugeradfærd, strategier om adfærdsændring og fortalere for øget brug af alternative transportformer, manglede, som de altid gør.En mangfoldig udvælgelse af meninger ville omfatte folk, der ikke er interesseret i at opretholde bilcentrerede status quo i vores byer, så hvorfor invitere dem? Mens organisationernes budskaber og handlinger varierer baseret på deres land eller region, er der fællestråde, som vi kan se i en række af trafiksikkerhedsorganisationernes kampagner, herunder:

- Konsekvent brug af bilindustriens yndlingsfrase, trafikulykke, i stedet for dødsfald eller ulykke.Stigningen af hashtagget #crashnotaccident har ikke trængt igennem deres ekkokammers mure.


- Brugen af udtrykket sårbare trafikanter uden nogen tilsvarende reference til farlige køretøjer - Programmer, der indirekte eller direkte antyder, at det er farligt at gå og cykle, og frit bruger klassiske metoder fra frygtkulturen til at skræmme cyklister og fodgængere - Anti-afledningsprogrammer - Anti-spritkørsel - Anti-hastighedsprogrammer Deres udgangspunkt er tydeligt.Biler er her for at blive - alle andre enten kom ud af vejen eller pak dig selv ind i bobleplast.Det, som denne kommunikationsunderkultur ikke taler om, er meget sigende.Stort set alt, der ville mærke biler som problemet - eller reducere antallet af biler.
Vi ved ikke, hvor mange af jer der er klar over, at De Forenede Nationer erklærede den store Tiår for handling for trafiksikkerhed for at tackle trafikdrab.Faktisk blev det erklæret tilbage i 2011. Har vi reddet millioner af liv sammen, som de påstod, vi ville? Nej.Hvad er der sket siden? Massevis af dyre kampagner fra stærkt finansierede NGO’er, men absolut ingen reduktion i antallet af trafikdrab på verdensplan.Vi har analyseret kommunikationsfortællingen, der bruges af en række trafiksikkerhedsorganisationer, og præsenterer nogle af dem her.

FIA Foundation


(Venstre) En række grafikker af FIA. Ingen af dem opfordrer til en reduktion i antallet af biler, der dræber. (Nederst i midten) FIA’s hjelmkampagne. (Nederst til højre) Børn med deres skinnende nye FIA-hjelme.
(Øverst i midten og til højre) Billeder fra kampagnen #staybright, der insisterer på, at fodgængere og cyklister skal klæde sig ud som klovne.

Mød FIA Foundation (slogan: For automobilet og samfundet). De er fortalervirksomheden for Federation Internationale de L’Automobile, som står for Formel 1-løbene. Deres grundlag er en international organisation finansieret af industrien, men også støttet af tunge NGO’er som UNICEF, FN’s Miljøprogram, World Resources Institute og Red Barnet. En organisation med dette niveau af finansiering og anerkendelse burde lede vejen inden for trafiksikkerhed, herunder at sende de mest effektive budskaber og implementere de bedste programmer til at reducere dødsfald. Men det gør de ikke. Deres primære fokus er på flotte grafikker, der fortæller alle at pakke sig ind i bobleplast.

Desværre er der nogle ting, der ikke bliver sagt, som vi mener er afgørende for at bekæmpe problemet med trafikdrab, herunder: - Forslag om ændring af den eksisterende transportnorm. - I bilcentriske byer - at sige, at vi skal ændre vores byplanlægning for at nedprioritere motorkøretøjer og gøre aktiv transport til et levedygtigt transportvalg, ikke kun en fritidsaktivitet. - Advare folk om den iboende fare ved at køre i motorkøretøj. Fokusere på, at biler og byer ikke fungerer godt sammen, og at din risiko for at dø og/eller dræbe andre er markant høj. I stedet for at skræmme folk væk fra cykler og gåture, skal fokus være på at skabe frygt for at køre bil. - I fuld alvor, fremme og påbyde kørehjelme til bilister, som den australske regering har anbefalet. - Programmer, der begrænser bilbrug eller gør kørsel mere besværlig. - Kampagner for alternativ transport som normen - Kampagne for investering i alternativ transportinfrastruktur. Det er en svær opgave. Disse organisationer som FIA er tydeligvis ikke interesseret i adfærdsændring, men snarere en fortsat accept af bilcentrisk status quo.


Globale sundhedsovervågningsstatistikker fra 2013 viste, at der skete over 200.000 trafikdrab både i Indien og Kina. Mellem 30.000 og 50.000 drab fandt sted i Brasilien, Indonesien, Nigeria og USA. Nogle af de lande med de højeste dødsrate baseret på befolkningstal var Thailand, Iran, Den Demokratiske Republik Congo (DRC) og Forenede Republik Tanzania - alle med dødsfald mellem 15.000 og 25.000. Vi har taget et nærmere kig på nogle organisationer i Indien - et af landene med flest trafikdrab, USA - den dårligst præsterende udviklede nation i antal trafikdrab, og endelig DANMARK - et land med få trafikdrab og generelt gode alternativer til transport.

INDIEN


Indien. Landet med det højeste antal trafikdrab på årsbasis i verden. Med en hurtigt voksende økonomi har Indien mulighed for at foretage kloge infrastrukturinvesteringer, der forbedrer landets byer for dets folk. Manglende regler, vanvittig hurtig kørsel og biler, der betragtes som tegn på social fremgang, er alle grunde til, at trafiksikkerhedsorganisationerne foreslår ændringer i den eksisterende infrastruktur i stedet for at adressere en ændring af holdningen til motorkøretøjer i Indien som helhed. På grund af manglen på mangfoldighed inden for trafiksikkerhedsmyndighederne ser vi den samme retorik igen og igen. Denne nylige #ipledge-kampagne bruger spildagtige cricketlegender Sachin Tendulkar til at spinde den samme gamle fortælling. Løfter redder ikke liv. #ipledge-kampagne af Aster saferoads baseret i Indien

Arrive Safe

Dette er en NGO, som hævder at arbejde med trafiksikkerhed for at fremme bæredygtig transport i Indien, men den nævner slet ikke cykler i nogen af ​​sine aktiviteter og forslag til at øge trafiksikkerheden. I dens vejledning om trafiksikkerhed giver den instruktioner til vejbrugere, herunder grundlæggende regler, hvordan man kører sikkert og så videre på 190 sider af manualens 200 sider. De sidste 10 sider omtaler kort fordelene ved at vælge en anden transportform og hvordan man skal være opmærksom på fodgængere, cyklister og rickshaw-kørere. Det samme som altid.

FORENEDE STATER


Et særlig grufuldt eksempel på, hvordan byen Phoenix spreder frygt og victimizer cyklister i en af deres vejssikkerhedskampagner.

Ud af alle udviklede lande i verden er USA langt den dårligste, når det gælder vejulykker og skader.Estimater fra National Safety Council rapporterede vejrelaterede dødsfald for 2016 til over 40.000 og gjorde det til det dødeligste år i næsten et årti.En undersøgelse af Juha Luoma og Michael Sivak fandt flere medvirkende faktorer til de høje dødstal i USA’s trafik. Disse omfattede generelt høje hastigheder, lav brug af sikkerhedsseler, høje satser for spirituskørsel, men den største årsag var:

Amerikanere kører meget og langt og ser ikke ud til at sænke farten når som helst snart.

Vi ved også, at sårbare vejbrugere i stigende grad udgør en del af dødstallet. Bilisters andel af trafikdødsfald i Amerika faldt fra 42% i 2006 til 36% i 2015, mens dødsfald uden for biler (cyklister, fodgængere og motorcyklister) steg fra en fjerdedel af det samlede antal til en tredjedel. Så hvad gør trafiksikkerhedsorganisationerne for at løse dette problem? Det eneste dette viser er, at biler bliver sikrere for dem der er indeni dem - men på ingen måde for dem udenfor.Påbud om eksterne airbags på biler ville være klogt.

Transportministeriet


For at være fair har det nationalt drevne vejtrafiksikkerhedsorgan siden 2015 implementeret Safer People, Safer Streets: Pedestrian and Bicycle Safety Initiative og Mayor’s Challenge, som opfordrer byer til at forbedre gaderne for alle mennesker ud fra syv forskellige kriterier. Organisationen falder dog i fælden ved at fokusere på politikker, der victimiserer, såsom hjelm-først cykling, og ignorere at reducere brugen af biler og farerne ved at sidde bag rettet, selvom man er en sikker fører.

AAA Foundation for Traffic Safety


Kørselsorganisationer elsker vejsikkerhedsorganisationer, fordi de opretholder status quo og fokuserer på farerne ved at transportere sig selv i alt andet end et motorkøretøj. AAA, ligesom andre rundt om i verden, fokuserer udelukkende på enten øget investering i vejinfrastruktur eller forbedrede kørselsforhold. Forskningsartikler som Safety Benefits of Highway Infrastructure ville have været mere værdifulde, hvis de også tog hensyn til transportformer ud over biler og ikke havde gamle ingeniørløsninger.

ADTSEA

American Driver and Traffic Safety Education Association har til formål at være en førende inden for trafiksikkerhedsundervisningsstrategier. Desværre inkluderer ingen af deres strategier valg af en anden transportform, hvis det er muligt. Begynd venligst med at uddanne folk med nogle grundlæggende fakta - færre biler på vejene, færre dødsfald og skader. Vi siger ikke, at man skal stoppe undervisningsprogrammer om sikker kørsel - bare give folk en bred uddannelse, der præsenterer alle fakta. Vær venlig.

FINLAND - The Finnish Road Safety CouncilI Finland blev denne frygtkampagne fra The Finnish Road “Safety” Council lanceret i 2019. Plakaten siger: “At spise is uden en vaffel er som at cykle uden hjelm”. De har også andre fjollede slogans som “At SnapChatte uden en filter er som …”. Du forstår det. De klappede nok i hænderne og grinede af, hvor smarte de syntes, de var, da de besluttede sig for denne kampagne.

Men ligesom alle de andre gør de intet for at arbejde hen imod en drastisk reduktion af antallet af biler i Helsinki eller andre finske byer. De fastholder sig til offer-skylden uden nogen form for skade på videnskaben.


DANMARK - Den Danske Rådet for Trafiksikkerhed

Så mens vi har kigget på to lande med særligt forfærdelige dødstal på vejene, kan vi også være kritiske over for trafiksikkerhedsprogrammer i lande med bedre resultater. Den danske trafiksikkerhedsorganisation Rådet for Sikker Trafik har for nylig udgivet denne video som en del af deres “brug to sekunder mere” kampagne - en ret voldsom måde at skræmme cyklister væk fra deres cykler på. Samtidig fortsætter de med at fremme brugen af hjelme i Danmark - hvilket forstærker budskabet om, at cykling er farligt. Endnu et eksempel på at trafiksikkerhedsorganisationer bruger frygtskultur til fordel for bilerne. Klassisk.

Denne organisation bruger de samme taktikker som andre i deres private klub. De har ringe videnskabelig forståelse for cykelhjelme og kopierer/indsætter information, de modtager fra ligesindede kolleger i Sverige og udgiver det som deres eget. De påstår, at de er imod obligatoriske hjelmlove, men denne nylig offentliggjorte dokument tyder på, at de forbereder sig på hjelmlove. Ved at alliere sig med en amerikaner, Jake Olivier, forsætter de med at brande cykling som farligt. Når de med en stor portion arrogance hævder, at en “meta-analyse” er overbevisende bevis, viser det blot, at de ved lidt om videnskaben.

Dette er også en organisation, der går ind for at fælde vejkants-træer af “sikkerhedsmæssige” årsager i stedet for at gå ind for lavere hastighedsgrænser med kraft. Faktisk nævner de ikke noget om den europæiske trend med at etablere 30 km/t som grundhastighed i byerne på deres hjemmeside. De er, ligesom alle de andre, fuldstændig frakoblet de nuværende tendenser. (Venstre) (“Hold øje med sidevejene” malet på cykelstier, uden nogen tilsvarende beskeder til bilisterne på de sideveje, der ifølge lov er forpligtede til at stoppe. (Midten) Kampagne fra 2017 opfordrer folk til at “bruge to ekstra sekunder” ved krydset, så de ikke bliver dræbt - i stedet for at kæmpe for eksisterende infrastrukturløsninger, der holder cyklister sikre. (Højre) En kampagne fra 2017, der promoverer brugen af cykelhjelme blandt studerende på universitetet, sammen med et forsikringsselskab. Klassiske taktikker.


Yderligere tre kampagner i Danmark, der sigter mod at klæde fodgængere og cyklister ud som klovne med reflekterende tøj, i stedet for at begrænse den ødelæggelse, der forårsages af bilister.

Kampagner for reflekterende beklædning tiltager sig også i Frygtens Kultur, på trods af begrænset videnskabelig viden om emnet. Der er ingen tilsvarende kampagner for biler, selvom sorte biler er mere tilbøjelige til at være involveret i ulykker. Alle de negative kampagner, der beskylder cyklister og fodgængere for ikke at beskytte sig selv med beskyttelsesudstyr og juletræslys, ville være mere troværdige, hvis der blev lagt samme indsats i at advare bilister og biler. Trafiksikkerhedsorganisationer kan forbedre budskabet, de sender ud til deres borgere, hvis de skaber balance og tydeligt angiver, hvor farlige biler er i byerne og generelt. Frygtkulturen skal vendes på hovedet.
Hierarki af farekontrol som anvendes på bycykling. Bobleplast-løsninger er det sidste udvej.
Selvom fart, narkotika- og alkoholforbrug, uopmærksom kørsel og dårligt designede veje kan forværre konsekvenserne, lad os ikke danse rundt om de basale fakta, hvis byer og nationer virkelig ønsker at opnå Vision Zero. At sikre en jævn fordeling af alternative infrastrukturoptioner for folk er tydeligvis en afgørende faktor for at gøre denne ændring, men det skal også gå hånd-i-hånd med ærlige initiativer for vejsikkerhed, der ikke misinformerer, præsenterer falske oplysninger eller skræmmer. Kort sagt, som det er nu, hvis disse trafiksikkerhedsorganisationer kun taler til sig selv, klapper sig selv på ryggen ved lukkede konferencer og arrogant overdriver effekten af deres trætte, sidste århundredes kampagnestrategier - samt er fuldstændig frakoblet fra resten af os, der arbejder på at forbedre bylivet rundt om i verden - er det så nødvendigt at lytte til dem eller give dem nogen troværdighed? Sandsynligvis ikke. Vi kan dog undre os over, hvorfor de fortsætter med at modtage finansiering til at udsende fejlbehæftede beskeder, uden nogen positive resultater og uden ansvarlighed.


Husk dit reflekterende tøj i trafikken..


Læs mere