Byens blog i naturlig størrelse: Den latterlige Sky Cycle af Norman Foster


Højhastigheds cykelsti netværk - Holland 1950’erne.

Læs mere om hvordan London bliver den Lokale Idiot indenfor bymæssig innovation med andre ideer som denne.

Der har været en del snak på det seneste om en (ikke særlig) ny ide til cykel “infrastruktur” i London.None andet end arkitekten Norman Robert Foster, Lord Foster af Thames Bank, OM Kt, har støvet en studerendes idé af og lanceret den i en uforventet verden.


Rendition af Sky Cycle Selvfølgelig er det ikke en god ide. Dette er klassisk Magpie Arkitektur. Forsøger at tiltrække folk til store skinnende ting, der blænder, men som har lille funktionsværdi i udviklingen af en by. Men igen er Foster en mester i at bygge store skinnende ting. Ideer som disse dræber byer. Fjerner et stort antal borgere, der kunne cykle ned ad byens gader forbi butikker og caféer på vej til arbejde eller skole og placerer dem på en hylde, langt væk fra alt andet. Dette i en by, der er så langt bagefter i at bringe cykling tilbage som transport, at det er pinligt. Med størstedelen af ​​befolkningen allerede brokker sig over cykler på gaderne, vil det ikke hjælpe meget at sætte dem op i luften og væk fra alting. Med byplanlægning, der nu mere end nogensinde før bevæger sig tilbage til fremtiden - tilbage til da byer var livsstore steder med rationelle og praktiske løsninger til at flytte mennesker rundt - skiller ideer som disse sig ud som en øm tommelfinger.

Som den canadiske forfatter Chris Turner sagde på Twitter:

"Du siger det, som om Foster og stjerne arkitekter nogensinde har forsøgt at forstå, hvordan gader fungerer generelt."

Netop.

Foster voksede op på denne gade syd for Manchester, tilbage i en tid hvor Manchester havde omkring 20%andel af cykler. I stedet for at indse, at moderne byplanlægning søger at bringe vores byer tilbage til deres før-bil tilstand, insisterer han på at servere bydræbende, Bladerunner fantasier. Man ville håbe, at Foster ville vende tilbage til sine rødder og omfavne den slags by, han voksede op i.

Første ting der dukkede op i mit hoved, da jeg hørte om denne ide:

Prisen

220 millioner pund for de første 6 km fra Stratford til Liverpool Street? Er det seriøst? Til den pris kunne ethvert byplanlægningsfirma foreslå en verdensførende transportplan for London, byen kunne betale for at implementere den og der ville stadig være vekselpenge tilbage til skoler, sociale programmer eller hvad som helst. Hvad en tarvelig mængde penge at bruge på Magpie Arkitektur.


Cykel Anthropologi

Jeg har læst, at den estimerede gennemsnitshastighed deroppe i himlen ville være 24 km / h. Den gennemsnitlige hastighed for borgercyklister i København og Amsterdam er 15 km / h. Det er den hastighed, som et par hundrede tusinde mennesker ubevidst indstiller sig på, mens de cykler gennem en by. Der er dem der cykler hurtigere, ja, men at forstå grundlæggende cykelantropologi bør være i spidsen af vores tænkning. Cykler hører til på gadeniveau. Cykelbrugere er bare fodgængere på hjul, ikke at forveksle med motortrafik. At skabe sikker, adskilt infrastruktur på vores gader er vejen frem. Tilbage til fremtiden. Cykler er det mest effektive og kraftfulde værktøj, vi har for at genopbygge vores beboelige byer. Sky Cycle virker til at fokusere på de 1%. Den spandexian demografi. Det vil aldrig blive bygget, det kan vi være sikre på, men hvis man spiller Foster’s fantasispil, ville der være et par cyklister, der bruger det. Men langt fra det antal, der er blevet forudsagt.

Skycycle-ideen tager også ikke hensyn til en anden grundlæggende faktor inden for bytransport. Årtiers erfaring i Danmark og Holland har vist, at flertallet af cyklister cykler op til syv kilometer. Antallet af cyklister falder dramatisk i zonen på 8-15 km. Faktisk udgør færre end 10% af cyklisterne, der pendler ind til København, zonen på 8-15 km.Cykelsuperstier-projektet i København, der sigter mod at opgradere den eksisterende infrastruktur i denne zone for at få flere til at cykle fra denne zone er en god idé, men de forventer kun en stigning på omkring 10.000 cyklister, når det er færdigt. Et betydeligt antal, helt sikkert, men i modsætning til Skycycle-projektet, der praler af de 5,8 millioner London-borgere, der bor inden for 10 minutters afstand fra Skycycle, er de realistiske med hensyn til antallet af potentielle cyklister og deres adfærd.

Åh, og i processen vil de bruge mellem 45 og 96 millioner pund. Ikke for et stræk på 6 km, men for 28 ruter gennem 20 kommuner, med en samlet længde på 500 km, som vil omfatte hele netværket og hele Greater Copenhagen-regionen. Skycycle vil være den største fiasko inden for transport i historien, simpelthen fordi den ikke forstår betydningen af cykeltrafikken i byplanlægning. Og også fordi det er en dum idé, men nå ja.

Nyt vin i gamle flasker


Det er ikke en ny idé. Se på tegningen øverst. Noget lignende har eksisteret i et stykke tid. Er det nogensinde blevet bygget? Nej. Rationaliteten endte med at vinde. Californiens cykelvej i Pasadena, bygget i 1900, var en lignende idé, der gav en A til B-rute fra Pasadena til Los Angeles, men selv den varede kun et par år og endte med at blive solgt som tømmer.

Byen Calgary har haft et fodgængerovergangssystem i deres centrum siden 1970 kaldet Plus 15. En anden idé, der kvæler bylivet. Jeg kan anbefale at se waydowntown, den planlægningsmæssige mockumentary af Gary Burns, som er alt andet end flatterende overfor Plus 15.Gør bare, hvad andre byer gør Sjovt nok har de kommende stjerner inden for cykelurbanisme som Paris, New York, Chicago, Bordeaux, Barcelona, Dublin, Sevilla osv. ikke besværet sig med overdrevne visioner fra arkitekter. De har blot taget fat og begyndt at tage fat på deres byproblemer med infrastruktur og trafikberoligende foranstaltninger.

Mens Foster og for mange andre er besat af pendling i stedet for cykelkultur, er andre byer på hurtig vej til at vende tilbage til fremtiden. De bruger langt mindre penge og opnår meget bedre resultater meget hurtigere.

Alt, hvad vi har brug for for at genetablere cyklen som transportmiddel og modernisere vores byer til mere beboelige byområder, er allerede blevet opfundet for et århundrede siden.

De 28 ruter på samlet set ca 500 km.rutenet, er vurderet til at koste mellem 413 mio.kr og 875 mio.kr - Se mere på: http://www.cykelsuperstier.dk/content/faq#sthash.yrYcuNX1.dpuf

De 28 ruter på samlet set ca 500 km.rutenet, er vurderet til at koste mellem 413 mio.kr og 875 mio.kr - Se mere på: http://www.cykelsuperstier.dk/content/faq#sthash.yrYcuNX1.dpuf

I modsætning til så mange andre, der er blændet af, at denne idé er blevet fremmet af Norman Robert Foster, Lord Foster af Thames Bank, OM Kt, nægter jeg at lade mig blænde. Det er en latterlig idé, der bare skider på anstrengelserne fra så mange af mine kollegaer over hele verden, der ved bedre.

Husk, Norman… man er kun god som sin seneste idé.

.


Læs mere