Copenhagenize.com - Cykelkultur by Design: Cargo Bike Logistik på Havne og Floder af Copenhagenize


Urban logistik er bare en af de mange udfordringer, som vores byer står over for. Efter at Copenhagenize har arbejdet i tre år på EU-projektet Cyclelogistics, har vi ladcykler på hjernen og tilbyder ladcykel-logistik som en af vores services. Vi bor også i en by, hvor der dagligt bruges 40.000 ladcykler. Som altid søger vi løsninger ikke kun til andre byer, men også vores egen. Under Cyclelogistics-projektet konstaterede vi, at der er et enormt potentiale for at flytte godstransport til cykler og ladcykler. 51% af al privat og kommerciel godstransport i EU-byer kan udføres på cykler eller ladcykler.

Fantastisk. Lad os gøre det. Men hvordan gør vi det bedst? Mange små virksomheder opererer allerede i byer med udbringning af pakker til den sidste del af rejsen, hvilket er fantastisk. DHL giver gas med ladcykeludbringning i hollandske byer og UPS og FedEx gør også klar. Men vi skal tænke større og bedre.

Københavns Kommune har skabt rammerne for ideen om at etablere et konsolideringscentrum sør for byen, hvor logistikvirksomheder kan aflevere deres varer i deres større lastbiler. Den sidste del af rejsen kan klares af mindre køretøjer, så lastbilerne bliver væk fra vores by. Branchen har dog været langsom til at tage fat i stafetten.

Københavns Citylogistik website er ikke blevet opdateret i et stykke tid, fordi branchen halter bagefter. Denne video forklarer deres grundlæggende koncept:Sådan virker Citylogistik fra CitylogistikVimeo.

Der er mange pakker, der skal leveres til borgerne i byerne. I Nederlandene bliver over halvdelen af alle sko købt online. Det er mange skoæsker, der skal ud til folk. I Europa taler vi om Zalando effekten - lignende Amazon i Nordamerika.

Levering til den sidste del af rejsen med mindre køretøjer er fantastisk for byer, men hvad med løsningerne, der er lige foran næsen på os? Hvad med de ældste transportkorridorer i vores byer - flodene og havnene. Vi hos Copenhagenize Design Company foreslår, at pramme - gerne elektriske - sejler rundt i Københavns havn. De kan aflevere små varer ved specielt designede bådebroer på strategiske steder ved havnefronten. Sikre faciliteter, der opbevarer varerne i skabe. Lagerpladser designet specielt til ladcykler, der kan komme og hente varerne - eller aflevere dem - for at levere dem til folk og virksomheder i de forskellige områder og kvarterer. Vores byplanlægger Adina Visan tog vores ide til det visuelle stadie. Hun forestillede sig ikoniske offshore-lagre til bylogistik langs Københavns Havn - eller enhver by med en havn eller flod.

Dette bør være den nye norm for godslevering i København.

Lagre arrangeret til at betjene de tætbefolkede kvarterer på begge sider af havnen.

Designet til en flåde af ladcykler, der kan køre ind, hente varer i skabe og køre ud igen på byens cykelstier.

Hvad venter vi på?


Læs mere