Copenhagenize.com - Cykelkultur ved Design: Byens Tåbelige i Urbane Innovationer


Hvor byer placerer deres cykler.Over jorden.På gadeniveau.Vævet ind i byens stof.Nåja… ikke ALLE byer. Jeg møder fantastiske, inspirerende mennesker, når jeg rejser verden rundt i forbindelse med mit arbejde.Jeg ser mange ting.Mange af tingene er gode.Men mange er også mærkelige og frustrerende.Især når det kommer til infrastruktur.Det undrer mig hver gang, når jeg - eller værre, cykler på - cykelstier på den forkerte side af parkerede biler mellem “dødzonen” mellem primært enkeltbiler og trafik i nordamerikanske byer, og jeg ryster på hovedet af hver eneste markering på vejen.Den falskeste af alt falsk cykelinfrastruktur.Det ulv i fårklæder.Undtagelserne findes, trods et århundrede med bedste praksis inden for cykelinfrastruktur og afprøvede netværk benyttet af titusindvis af daglige cyklister i byer, der “forstår det”, der sker stadig så mange fejl andre steder.Jeg ser ting, der bliver sat sammen på slap line af ingeniører og planlæggere, som ikke selv cykler i deres by, og som ikke engang har prøvet det.Mutant Frankeninfrastruktur fra en Marvel Comics fjendes laboratorie.

Veje i vores byer har i de 7000 år, siden byer først blev dannet, været de mest demokratiske rum i homo sapiens’ historie.Da bilen opstod, overtog verdens længst regerende urbane diktatur.Resten er sikret, men der er tegn på en “Fløjsrevolution” (jeg forsøgte at få “cykel” ind i det…cykløj…cykel-fløjs…lad være med at tænke over det) som er ved at tage form.Passionerede fortalere for livagtige byer mødes i alvor i kaffehuse i byens baggader.Og de rekrutterer flere og flere planlæggere og endda ingeniører - selvom nogle fra sidstnævnte gruppe bliver presset væk.Visse prominente skikkelser kommer med ekstraordinære udtalelser.Ligesom Bertrand Delanoë, der var borgmester i Paris indtil sidste år, som sagde: “Faktum er, at biler ikke længere hører hjemme i de store byer i vores tid”.Han bakke sin vision op med handling.Paris blev fuldstændig forvandlet i hans 12 år ved roret.Det handlede ikke kun om cykler og infrastruktur, men også om trafikberoligelse og sænkning af hastighedsgrænser, blandt mange andre ting.

Trods alt fortsætter motordom-regimet med at regere.Erich Honecker er endnu ikke blevet kysset.Transportmuren står for nu.


Hvor der er håb, er der også tåbeligheder, der får dig til at rulle øjnene, græde, bande.Ofte alt på én gang.Der er sådan én i enhver gruppe, siger de.Elevet i klassen, der ikke betaler opmærksomhed og forstyrrer alle andre med dårlig opførsel og kedelige vittigheder, der falder fladt og ikke skaber gensidig respekt.

Når det kommer til modernisering af transporten i vores byer, kunne man sige, at det er London, der er den elev.

Hvad er det for et sted, der kan komme med tre massive konceptuelle projekter, der forbløffer med deres dumhed og fuldstændige mangel på forståelse for både bylivet generelt og cyklens rolle i byer - både nu og de sidste 125 år? Ovenover er det første akt i denne urbane komedie (det kunne faktisk være en tragedie).Norm Fosters Skycycle.At sætte cyklister på en hylde efter Motordoms ønske.At holde de skarnsstreger væk fra gaderne og kun give dem begrænset adgang til ting som…øh, jeg ved ikke…butikker, skoler, caféer, restauranter, virksomheder, arbejdspladser.

220 millioner pund for nogle få miles? Som Marie Kåstrup fra Københavns Kommune sagde, selv hvis København havde så mange penge, ville de ikke bygge en Skycycle.Det vil tage cyklisterne væk fra gaderne og fjerne dem fra byens stof og de steder, de skal hen.Jeg har tidligere skrevet om The Ridiculous Skycycle by Norman Foster.Det kan du læse.Onwards.

Anden akt af vores absurde vaudeville-forestilling er en flydende cykelsti på Themsen.600 millioner pund.Det er 5.963.800.635,36 danske kroner til dagens kurs, hvilket får det til at virke endnu mere dumt.Jeg ved ikke engang, hvor jeg skal begynde med denne.En rendering er vist ovenfor, uden nogen afsluttende ramper.Er det til rekreation? Hvem ved.Det er lige meget.Endnu en arkitekt, der er helt fjern fra virkeligheden i byernes liv. Tag et nummer, kammerat. Jeg vil lade CityLab tage den her. Måske er de mere diplomatiske omkring det.

De kan være mere diplomatiske omkring det.

Og så i dag. Akt tre. Det sidste, jeg havde brug for at se, inden jeg forlader kontoret. Når du først har set det, kan du ikke glemme det. The London Underline. New York må være så fornærmet over den reference til deres High Line. Velkommen til Watership Down for cyklister. Dette er, hvad Fiver forestillede sig, der skræmte ham så meget, mens han var på Sandlewood. Hvis Skycycle og flodprojektet virker upraktiske og ude af touch med virkeligheden, har jeg ingen ord for denne her. At placere cyklister oppe i luften, ude på vandet og nu under jorden. Få de folk væk fra AutoCAD. De er en skændsel for alle de gode mennesker i London, der FORSTÅR, der arbejder HÅRDT for at rette så mange urbane fejl.

Beklager at skulle fortælle dig det, men der er en ledsagefilm til denne "koncept".

Læs mere om det på The Guardian. De er lidt sødere omkring det.

Selvfølgelig er der tunneller til cyklister. Tunneller, der tjener en bestemt funktion på en A til B rejse. Ligesom i San Sebastian. Ligesom tunnelen under floden i Rotterdam, bygget i 1930'erne. Man har lært meget siden da. Hollænderne gør et fantastisk stykke arbejde med underføringer, og de holder dem lyse og luftige. Danskerne spiller behagelig musik i mørke cykelparkeringsfaciliteter for at gøre folk komfortable - og undgår generelt tunneller, med kun få underføringer rundt omkring. At holde cyklister over jorden er en designstandard her.

Nogle folk har sammenlignet Cykelslangen i København med Norms Skycycle. Nej. Cykelslangen er en BRO. En løsning på et specifikt sted. Ikke at placere cyklister uden for syne, uden for tankerne. Æbler og pærer. Arsenal og Tottenham.

Hvis du kigger på innovation - ægte innovation - inden for cykelinfrastruktur, vil du bemærke, at den altid prioriterer cyklister og tjener en praktisk, logisk funktion. Cykelslangen er et godt eksempel. Den flydende rundkørsel i Eindhoven? Samme tanke. Den grønne bølge for cyklister, regnsensorer for cyklister, eller noget af det, der er nævnt her.

Du vil også bemærke, at de er enkle i deres natur. Enkle, rationelle og funktionelle. Baseret på en forståelse af, hvordan cykler i byer plejede at fungere, stadig fungerer og kan fungere.

Vi har alt, hvad vi har brug for. Vi ved alt, hvad vi skal vide. Hvordan man skifter folk over til andre moderne, intelligente transportformer? Alt, hvad du behøver, er dette.

Innovation i byer er enkel. Brug 7000 års erfaring. Det er lige der. Det er gratis. Det virker. Virkelig smarte byer overkomplikerer ikke.


Men vent. Efter den tre-akts fiasko er der da håb? En pragtfuld ny bro i London, der strækker sig over Themsen og giver et nyt mobilitetslink i en by, der desperat har brug for det. Åh... vent. Den kendte person, der støtter denne, hendes baby, tillader ikke cykler på den. Landsbytosse er dum igen. Forstyrrer klassen. Tokyo og Berlin ignorerer ham. København og Paris planlægger at drille bag cykelskuret. Buenos Aires, New York og Dublin peger bare og griner.

Samuel Johnson sagde engang, at "når en mand er træt af London, er han træt af livet." Det var i 1777. Nu om dage, når en person er træt af London, giver de byen en stjerne på TripAdvisor, en ødelæggende anmeldelse, og så hopper de på Eurostar til Paris, flyver til Berlin eller Barcelona eller København eller Amsterdam eller... etc.

.

Læs mere