Copenhagenize.com - Cykelkultur ved design: Den latterlige Sky Cycle af Norman Foster


Forhøjet cykelsti-netværk - Holland, 1950’erne. Der har været en del snak på det seneste om en (ikke særlig) ny idé til cykel-“infrastruktur” i London. Intet mindre end arkitekten Norman Robert Foster, Lord Foster af Thames Bank, OM Kt, har børstet støvet af en studerendes idé og sendt den ud i verden.


Rendering af Sky Cycle Selvfølgelig, dette er ikke en god idé. Dette er klassisk Magpie Architecture. Forsøger at tiltrække folk til store skinnende ting, der imponerer, men som har ringe funktionel værdi for byens udvikling. Igen er Foster en mester i at bygge store skinnende ting. Idéer som disse er bydræbere. Der fjernes store mængder borgere, der kunne cykle ned ad byens gader forbi butikker og caféer på vej til arbejde eller skole og placeres på en hylde langt væk fra alt andet. Dette i en by, der så langt efter at genetablere cykling som transportmiddel, at det er pinligt. Med størstedelen af befolkningen, der allerede brokker sig over cykler på gaden, vil det næppe hjælpe at sætte dem op i luften, væk fra alting og alle. Med byplanlægning, der i dag mere end nogensinde før bevæger sig tilbage til fremtiden - tilbage til dengang byer var stedlige steder med rationelle og praktiske løsninger på at flytte mennesker rundt - skiller idéer som disse sig ud som en torn i øjet.

Som den canadiske forfatter Chris Turner sagde på Twitter:

"Du siger det, som om Foster og starchitect-ligaen nogensinde har forsøgt at forstå, hvordan gader generelt fungerer."

Helt rigtigt. Foster voksede op på denne gade syd for Manchester, i en tid hvor Manchester havde omkring 20% deltagelse af cykler som transportmiddel. I stedet for at indse, at moderne byplanlægning søger at bringe vores byer tilbage til deres tilstand før bilerne, insisterer han på at servere bydræbende, Blade Runner-fantasier. Man ville håbe, at Foster ville vende tilbage til sine rødder og omfavne den slags by, han voksede op i.

De første ting, der dukkede op i mit hoved, da jeg hørte om denne idé:

Prisen

220 millioner pund for de første 6 km strækning fra Stratford til Liverpool Street? Er det alvorligt? For den pris kunne ethvert byplanlægningsfirma foreslå en verdensførende transportplan for London, byen kunne betale for at implementere den, og der ville stadig være penge til overs til skoler, sociale programmer eller hvad som helst. Et afskyeligt beløb at bruge på Magpie Architecture.


Cykelantropologi

Jeg har læst, at den estimerede gennemsnitshastighed deroppe i Sky vil være 24 km/t. Den gennemsnitlige hastighed for almindelige cyklister i København og Amsterdam er 15 km/t. Det er den hastighed, som et par hundrede tusinde mennesker ubevidst sætter sig på, når de cykler gennem en by. Der er dem, der cykler hurtigere, selvfølgelig, men at forstå basale cykelanthropologi burde være vores vigtigste overvejelse. Cykler hører hjemme på gadeniveau. Cyklister er bare fodgængere på hjul og må ikke forveksles med motortrafikken. At skabe sikker, adskilt infrastruktur på vores gader er fremtiden. Tilbage til fremtiden. Cykler er det mest effektive og kraftfulde værktøj, vi har til at genopbygge vores beboelige byer. Sky Cycle synes at fokusere på 1%. Dem, der går rundt i spandex. Det vil aldrig blive bygget, det kan vi være sikre på, men hvis vi leger med Fosters fantasispil, ville der være nogle få cyklister, der ville bruge det. Men langt fra det antal, der er blevet forudsagt.

Ideen med Sky Cycle ignorerer også en anden grundlæggende faktor i bytransporten. Årtiers erfaring i Danmark og Holland har fastslået, at flertallet af cyklister vil cykle op til syv kilometer. Antallet af cyklister falder dramatisk i zonen på 8-15 km. Faktisk kommer under 10% af cyklisterne, der pendler ind til København, fra zonen på 8-15 km. Projektet Cykelsuperstier i København, der sigter mod at opgradere den eksisterende infrastruktur i denne zone for at opfordre flere cyklister fra denne zone, er en god idé, men de forventer kun en stigning på ca. 10.000 cyklister, når det er færdigt. Et stort antal uden tvivl, men i modsætning til Sky Cycle-projektet, som praler af de 5,8 millioner londonere, der bor inden for 10 minutter fra Sky Cycle, er de realistiske om antallet af potentielle cyklister og deres adfærd.

Og i den forbindelse vil de bruge mellem £45 millioner og £96 millioner. Ikke for et stræk på 6 km, men for 28 ruter gennem 20 kommuner med en samlet længde på 500 km, der dækker hele Greater Copenhagen regionen. Sky Cycle vil være den største transportfiasko i historien, simpelthen fordi den ikke forstår betydningen af cykeltrafik i byplanlægningen. Og også fordi det er en dum idé, men nå ja.

Ny vin i gamle flasker


Det er ikke en ny idé. Se på tegningen øverst. Noget lignende har været omkring et stykke tid. Er det nogensinde blevet bygget? Nej. Rationaliteten endte med at vinde dagen. California Cycleway i Pasadena, der blev bygget i 1900, var en lignende idé, som skabte en rute fra Pasadena til Los Angeles, men selv den varede kun et par år og blev solgt som brænde.

Byen Calgary har haft et gåsystem i deres bymidte siden 1970 kaldet Plus 15. Endnu en idé, der dræber bylivet. Jeg kan anbefale at se waydowntown, den satiriske dokumentarfilm om byplanlægning af Gary Burns, der er alt andet end flatterende over for Plus 15.Gør bare det, som andre byer gør Morsomt nok har de stigende stjerner inden for cykelurbanisme som Paris, New York, Chicago, Bordeaux, Barcelona, Dublin, Sevilla osv. ikke beskæftiget sig med højtragende arkitektvisioner. De gik bare i gang, børstede fornuften af sig og begyndte at tackle deres byproblemer med infrastruktur og trafikregulerende foranstaltninger.

Mens Foster og alt for mange andre er besatte af pendling i stedet for cykelkultur, er andre byer på hurtig vej til at vende tilbage til fremtiden. De bruger langt mindre penge og får langt bedre resultater meget hurtigere.

Absolut alt, hvad vi har brug for for at genetablere cyklen som transportmiddel og modernisere vores byer til mere beboelige byområder, er allerede opfundet for et århundrede siden.

De 28 ruter på samlet set ca. 500 km i netværket vurderes at koste mellem 413 mio. kr. og 875 mio. kr. - Find mere information på: http://www.cykelsuperstier.dk/content/faq#sthash.yrYcuNX1.dpuf

De 28 ruter på samlet set ca. 500 km i netværket vurderes at koste mellem 413 mio. kr. og 875 mio. kr. - Find mere information på: http://www.cykelsuperstier.dk/content/faq#sthash.yrYcuNX1.dpuf

I modsætning til så mange andre, der er blændet af, at denne idé er fremmet af Norman Robert Foster, Lord Foster of Thames Bank, OM Kt, nægter jeg at lade mig blive blindet. Det er en latterlig idé, der pisser på bestræbelserne fra så mange af mine kolleger verden over, der ved bedre.

Husk, Norm… du er kun så god som din seneste idé.

.


Læs mere