Den Livsstørrelse By Blog: Den Latterlige Sky Cycle af Norman Foster


Forhøjet cykelstinetværk - Holland 1950’erne.

Læs mere om, hvordan London bliver byens tåbelige indbygger i urban innovation med andre idéer som denne.

Der har været lidt snak på det seneste om en (ikke særlig) ny idé til cykel “infrastruktur” i London. Intet mindre end arkitekt Norman Robert Foster, Lord Foster of Thames Bank, OM Kt, har støvet en studerendes idé af og lanceret den for en intetanende verden.


Renskabelse af Sky Cycle Selvfølgelig er dette ikke en god idé. Dette er klassisk Svalebuk-arkitektur. Forsøg på at tiltrække mennesker til store, skinnende ting, der har lidt funktionel værdi i udviklingen af en by. På den anden side er Foster en mester i at bygge store, skinnende ting. Idéer som disse er livsforlængende. De fjerner en stor del af befolkningen, som kunne cykle ned ad byens gader forbi butikker og caféer på vej til arbejde eller skole, og placerer dem på en hylde langt væk fra alt andet. Alt dette i en by, der er så langt bagud med at genetablere cykling som transportmiddel, at det er pinligt. Da størstedelen af befolkningen allerede brokker sig over cykler på gaden, vil det ikke hjælpe med at bringe cyklerne tilbage i bybilledet ved at sætte dem op i luften, væk fra alting. I byplanlægning, mere end nogensinde før, bevæger vi os tilbage mod fremtiden - tilbage til dengang byer var livagtige steder med rationelle og praktiske løsninger for at transportere mennesker rundt - og idéer som disse stikker ud som en øm tommelfinger.

Som den canadiske forfatter Chris Turner sagde på Twitter:

"Du siger det som om, Foster og stjernearkitekt ligaen nogensinde har forsøgt at forstå, hvordan gader fungerer generelt."

Sandt. Foster voksede op på denne gade syd for Manchester, tilbage i en tid, hvor Manchester havde omkring 20% af modal andel for cykler. I stedet for at forstå, at moderne byplanlægning forsøger at bringe vores byer tilbage til deres før-biltilstand, insisterer han på at servere bydræbende Bladerunner fantasier. Man ville håbe, at Foster ville vende tilbage til sine rødder og omfavne den slags by, han voksede op i. De første ting, der dukkede op i mit sind, da jeg hørte om denne idé:

Prisen

220 millioner pund for de første 6 km strækning fra Stratford til Liverpool Street? Er du seriøs? For den pris kunne ethvert byplanlægningsfirma foreslå en verdensførende transportplan for London, byen kunne betale for at implementere den, og der ville stadig være penge til overs til skoler, sociale programmer eller hvad som helst. Det er en obscen stor sum penge at bruge på Svalebuk-arkitektur.


Cykelantropologi

Jeg har læst, at den estimerede gennemsnitshastighed deroppe i Sky vil være 24 km/t. Den gennemsnitlige hastighed for almindelige cyklister i København og Amsterdam er 15 km/t. Det er den hastighed, som et par hundrede tusind mennesker ubevidst finder passende, når de cykler gennem en by. Der er selvfølgelig dem, der cykler hurtigere, men forståelse for grundlæggende cykelantropologi bør være i fokus for vores tænkning. Cykler hører hjemme på gadeniveau. Cyklister er bare fodgængere på hjul, som ikke må forveksles med motortrafik. At skabe sikker, adskilt infrastruktur på vores gader er vejen frem. Tilbage til fremtiden. Cykler er det mest effektive og kraftfulde redskab, vi har til at genopbygge vores beboelige byer. Sky Cycle synes at fokusere på de 1%. På spandexian-demografien. Det vil aldrig blive bygget, det kan vi være sikre på, men hvis man spiller Fosters fantasispil, vil der være nogle få cyklister, der bruger det. Men slet ikke i det omfang, der er blevet forudsagt.

Idéen om Sky Cycle ignorerer også en anden grundlæggende kendsgerning inden for bytransport. Årtiers erfaring i Danmark og Holland har vist, at flertallet af cyklister cykler op til syv kilometer. Antallet af cyklister falder dramatisk i området fra 8-15 km. Faktisk kommer under 10% af cyklende pendlere ind i København fra området på 8-15 km. Projektet Cykelsuperstier i København, der sigter mod at opgradere den eksisterende infrastruktur i dette område for at opfordre flere til at cykle fra dette område, er en fantastisk idé, men de forventer kun en stigning på omkring 10.000 cyklister, når det er færdigt. Et stort tal, uden tvivl, men i modsætning til Sky Cycle-projektet, som praler af de 5,8 millioner londonere, der bor inden for 10 minutters afstand af Sky Cycle, er de realistiske omkring antallet af potentielle cyklister og deres adfærd.

Åh, og ved at gøre det vil de bruge mellem £45 millioner og £96 millioner. Ikke for en strækning på 6 km, men for 28 ruter gennem 20 kommuner med en samlet længde på 500 km, der vil dække hele netværket og hele Storkøbenhavn. Sky Cycle vil være den største transportfiasko i historien, simpelthen fordi den ikke forstår cykeltrafikkens betydning i byplanlægningen. Også fordi det er en dum idé, men hey.

Nyt Vin i Gamle Flasker


Det er ikke en ny idé. Se på tegningen øverst. Noget lignende har været der i et stykke tid. Er det nogensinde blevet bygget? Nej. Rationaliteten endte med at vinde dagen. California Cycleway i Pasadena, bygget i 1900, var en lignende idé, der leverede en rute fra Pasadena til Los Angeles, men selv den varede kun et par år og endte med at blive solgt som træ.

Byen Calgary har haft et fodgængerbro-system i deres bymidte siden 1970 kaldet Plus 15. En anden byødelæggende idé, der kvaler gadens liv. Jeg kan anbefale at se waydowntown, urban planning mockumentary af Gary Burns, som på ingen måde er flatterende over for Plus 15.Gør Bare Det Samme Som Andre Byer Gør Mærkeligt hvordan de stigende stjerner inden for cykelurbanisme som Paris, New York, Chicago, Bordeaux, Barcelona, Dublin, Sevilla, osv. ikke har besværet sig med pompøse stjernearkitekt visioner. De rullede bare ærmerne op, støvede deres rationalitet af og begyndte at løse deres byproblemer med infrastruktur og trafikberoligende foranstaltninger.

Mens Foster og alt for mange andre er besat af at pendle i stedet for at have cykelkultur, er andre byer på hurtig vej tilbage til fremtiden. Ved at bruge langt mindre penge og opnå langt bedre resultater meget hurtigere.

Alt, vi har brug for for at genoprette cyklen som transportmiddel og modernisere vores byer til mere beboelige byrum, er allerede blevet opfundet for et århundrede siden.

Ruterne på de 28 strækninger på samlet set ca. 500 km er vurderet til at koste mellem 413 mio.kr og 875 mio.kr - Se mere på: http://www.cykelsuperstier.dk/content/faq#sthash.yrYcuNX1.dpuf

I modsætning til så mange andre, der bliver blændet af, at denne idé er blevet fremmet af Norman Robert Foster, Lord Foster of Thames Bank, OM Kt, nægter jeg at lade mig blænde. Det er en latterlig idé, der skider på anstrengelserne fra så mange af mine kolleger rundt om i verden, der ved bedre.

Huske det, Norm … du er kun lige så god som din seneste idé.

.


Læs mere