Copenhagenize.com - Cykelkultur ved design: Spektakulær ladcykelsamling i Italien


Vintage ladcykel flåde i Ferrara, Italien

Vi elsker ladcykler hos Copenhagenize, ikke mindst for deres rolle i moderniseringen af vores byer. Der er 40.000 af dem i København, så vi ser dem hver dag. Copenhagenize Design Co er også partner i det tre-årige Cyclelogistics.eu projekt, der sigter mod at fremme brugen af ladcykler i byerne. Vi har udgivet en bog med 725 fotos af ladcykler i København og rundt om i verden - Cargo Bike Nation. Vi hjælper med at arrangere Svajerløb - Danish Cargo Bike Championships. Det er sikkert at sige, at vi har ladcykler på hjernen.

Mens ladcykler er en integreret del af dagligdagen og bylivet i København, er det stadig meget en fremvoksende trend i mange dele af verden. Jeg har kørt på Bullitts i New York og Tokyo, en Bakfiets i Barcelona og en Triobike i Vancouver og Los Angeles. Hver gang bliver folk forbløffet over at se disse cykler. De har krydset gader for at tale med mig om det - ikke-cyklister, som en regel. De er fantastiske samtale startere. Oftest finder man sig selv i at forklare, at ved du hvad? … ladcykler plejede at være normale transportformer i byer over hele planeten. I Rusland. I Australien. I Amerika - hvor IBM-reparatører plejede at køre dem. You name it.

Nu vender ladcyklen tilbage til vores byer. Endda Wall Street Journal har lagt mærke til det. Folk genopdager alle mulige anvendelser for dem. Det er alt sammen godt, men det er også vigtigt at fastholde, at alt dette var normalt i årtier og årtier. Vores Cyclelogistics-partner Gianni Stefanati, fra byen Ferrara, Italien. (forresten en fantastisk by for vintage cykler) Han opdagede denne fantastiske, gratis e-bog skrevet af Felino Tassi for BikeItalia.it webstedet om en passioneret mand i Lecco, Italien. Nello Sandrinelli har samlet et stort antal vintage ladcykler fra tiden omkring 2. verdenskrig. (Rettelser: I den oprindelige tekst krediterede vi fejlagtigt Gianni Stefanati som forfatter. Det er faktisk Felino Tassi. Ups! Undskyld!) Jeg har aldrig set noget lignende. Hr. Sandrinelli har ikke bare samlet støvede gamle cykler. Han har samlet cykler, der var intakte - præcis som de sidste gang de blev brugt. Han samler også historierne - så meget som muligt - om de håndværkere, der brugte dem. Her er nogle af ladcyklerne i Hr. Sandrinellis museum. Bliv forbløffet.

Venstre: En mosaik håndværkers cykel. Reparerer mosaikker og fliser beskadiget af alder eller storme. Højre: Cykel fra en lampe- og ovnforhandlers.

Venstre: Cykel fra en møbelpolishers. Højre: Cykel fra en træskærer.

Venstre: Cykel fra kaffesælgeren med kværn. Højre: Cykel fra vingård og plantage dyrkers. Reparerer brudte vinstokke og træer ved at pode grene tilbage på.

Venstre: Cykel fra biavleren. Komplet med bistader. Højre: Cykel fra stavemager og sælger. Bagageholderen foran er til at bære stave, der findes i skoven. Bagageholderen bagpå er til at vise færdige produkter.

Venstre: Cykel fra biograf-sælgeren. Til salg af slik og cigaretter til biografbesøgende. Højre: Cykel fra gips-sculptor.

Venstre: Cykel fra skomageren. Til alle skoreparationer. Højre: Cykel fra træskærer.

Venstre: Cykel fra køletekniker. Højre: Cykel til pakkelevering.

Venstre: Jordemoderens cykel.

Højre, øverst: Cykel fra en kvindelig professor. Nederst: En spåmands cykel.


Venstre: Kunstnerens cykel. Højre: Cykel til frokostlevering. Konerne ville tage en varm frokost med til mændene på fabrikkerne.

 

Venstre, øverst: En fyrværkeri-cykel. Lejes til fester og arrangementer. Nederst: En skov- og træhuggercykel.

Du kan downloade e-bogen på Bike Italias hjemmeside.

Det er på italiensk, men teksten oversættes ganske godt til dansk på Google Oversæt.

Følg Cyclelogistics på twitter og på Facebook eller besøg hjemmesiden.


Læs mere