Copenhagenize.com - Cykelkultur med design i fokus: Giv mig en bymæssig farve

Der er mange gode grunde til, at folk vælger at bo i byer. Livet, kulturen, jobmulighederne, følelsen af fællesskab, som du kan finde selv i nærværet af mange fremmede. Når vi rejser fra vores hjemby til en anden, vil vi altid have vores individuelle observationer, ofte detaljer, som ingen andre bemærker. Alt baseret på vores egen byoplevelse, vores personlige præferencer og vores liv i vores hjemby. Du vil bemærke små detaljer, som vil undslippe mig, hvis vi rejste sammen, og omvendt. Jeg har boet i København i cirka 20 år. Jeg kender byen godt. Der er små detaljer, som jeg kender og elsker - eller hader - men som andre langvarige beboere i byen aldrig vil bemærke. Og igen, omvendt. Det er ofte disse detaljer, der definerer den iboende skønhed i bylandskabet og gør det personligt for enhver bruger, beboer, borger.

I de sidste to år har jeg lejet et værelse i min lejlighed gennem airbnb.com. Det har været en vidunderlig oplevelse at være vært for mennesker i den by, jeg elsker og kalder hjem. Det, jeg har bemærket i forhold til denne artikel, er de detaljer, som disse individer lægger mærke til. En kollega og bekendt af mig besøgte fra Antwerpen med sin familie. De havde mange oplevelser, som vi talte om, men der var to ting, som de virkelig måtte få ud af sig.

Den ene ting var, at jeg desperat havde brug for at investere i nye tallerkener. De fandt dem utroligt irriterende, fordi de larmer så meget, når man bruger kniv og gaffel på dem. Det havde jeg ikke bemærket før. Den anden ting blev formidlet til mig med vantro: “Hvor er blomsterne?”, spurgte de. I Antwerpen har de en charmerende tradition og kultur med blomster, der hænger uden for bygningerne fra vinduerne i mange forskellige farver. Vi har simpelthen ikke den samme tradition her i København, og det faktum forbløffede dem. Hvordan kan du ikke have blomster uden for hvert vindue på hvert bygning?

Jeg har bemærket, at mange besøgende i København kommenterer de mange farver på cykler. Det ser ud til, at mange af farverne, især de hvide cykler, er usædvanlige i mange andre lande, mens de er standard her.

Alt dette bringer mig endelig til pointen i denne artikel: farvedetaljer i bylandskabet. Eller rettere sagt, mangel på sådanne. Mange byer har en tradition for at male deres bygninger i lyse farver. Den gamle havn i København, Nyhavn, er den ultimative postkortgade i byen simpelthen på grund af de glade farvede bygninger. Jeg husker at have læst, at dette ikke er et moderne fænomen. Mange af bygningerne ejet af de rigere borgere så langt tilbage som middelalderen blev malet i så lyse farver, som der var tilgængelige på markedet på det tidspunkt. Tilsyneladende vidste vi ikke dette, før for nylig, men arkæologer har fastslået dette efter at have fundet pigmentrester på væggene af gamle bygninger i København.

Du kan helt sikkert forstå, hvorfor farver var nødvendige i hjertet af en by fra det 15. eller 16. århundrede, med de generelt kedelige farver på borgernes tøj samt alle de andre sensoriske udfordringer, en overbefolket bymidte bombarderede dig med. Læs bare bogen Parfume, for eksempel, for at få en idé om, hvordan Paris måske har været.

Men her er vi, i slutningen af næsten 100 år med trafikteknik i vores byer. Vi er tvunget til at lægge vores tillid til arkitekters og industrielle malingsproducenters luner for at give os behagelige og/eller interessante farver og teksturer på vores gader. For gud ved, at gaderne selv er halvtreds nuancer af urban grå uden nogen sensualitet eller ophidsende oplevelse overhovedet.

I størstedelen af 100 år har vi gennemgået, ved vi det alt for godt, har gaderne været de hellige domæner for trafikingeniører og de biler, de tjener. Mens jeg arbejder med moderne byplanlægning og cykelurbanisme, indebærer meget af vores arbejde at tænke anderledes. Ændre de paradigmer, vi har arvet fra det forrige århundrede. Vores arbejde involverer at ændre, modernisere og omfordele gadepladsen, men det er ikke uden sine udfordringer. Så mange gode og moderne ideer snubler og falder på dørtærsklen til trafikteknik-afdelingen og slår hovedet mod den smækkende dør. Jeg har nu forstået, at asfalt er trafikteknikens Grædemur. En hellig ting. Ligegyldigt om man fjerner plads fra biler for at udvide fortovene eller anlægger cykelstier, så får du ofte simpelthen ikke lov til at rode med de kedelige og kedelige femti nuancer af grå. Tænk på hvor meget byrum der besættes af asfalt. Store arrogante strimler af grå der dominerer vores daglige liv og visuelle æstetik i byer. Brostenene kom i det mindste i forskellige nuancer, dog subtile, og de har den ekstra fordel at de har tekstur. Måske ikke behageligt at cykle på, men den ujævne overflade kan på mange måder tilføje til det visuelle landskab. Siden jeg begyndte at lægge mærke til denne altomfavnende gråhed i vores byer, har jeg ledt efter asfaltversioner af blomsterkasserne i Antwerpen. Eksempler i min by samt andre, hvor der tilføjes farve til den triste asfaltregning. Desværre er der ikke mange eksempler derude til at inspirere os - fra hvor som helst i verden. På mange steder, ikke mindst i Danmark, er der strenge og ubestridelige regler og forskrifter om markeringer og farve på asfalten. Jeg er ikke i tvivl om, at disse regler og forskrifter blev indført for at opretholde nogen form for orden i trafikken. Jeg ved også, at de fleste af disse regler og forskrifter blev udviklet for at tjene automobilbranchen, uden megen hensyntagen til æstetik, byoplevelsen eller menneskene der bebor vores byer. Før disse tanker slog mig, husker jeg tilbage i 2008, da et af de mere interessante bymæssige eksperimenter i nyere Københavns historie blev lanceret, og jeg var forbløffet over de næsten legesyge røde prikker og blå og grønne striber langs Nørrebrogade. Det var et pilotprojekt, der tillod langt større frihed til at eksperimentere med bylandskabet. De store røde prikker angav buszonerne. De grønne og blå striber angav såkaldte Flex-zoner uden for butikkerne. Læs-selv-zoner blev oprettet på sidegaderne, og vidunderlig typografi blev brugt til at markere stedet. Jeg husker bare, at jeg tænkte, at det var så fedt. Jeg havde aldrig set noget lignende hvor som helst i verden. Asfalten i vores byer er et af de største ugumstige lærreder i menneskets historie. Blanke pladser der beder om at blive personligt tilpasset. Jeg har set eksempler på stille kvartergader i forskellige byer rundt om i verden, hvor borgere tilføjer kunst og farve til gaderummet, men hvis du tænker på, hvor stor mulighed der er for at opfriske vores byer, får det dig til at have lyst til at investere i en større mængde maling fra en større producent. Lad os derfor se nogle af eksemplerne, jeg har set rundt om i verden. Tro mig, jeg har ikke set dem alle, så vær fri til at tilføje dine egne eksempler i kommentarerne med links til billeder. Jeg søger primært eksempler fra byer, i modsætning til boligområder. Ved siden af de førnævnte eksperimentelle gadeafmærkninger i København er den blå farve, der markerer vores cykelstier på tværs af kryds, naturligvis berømt. Valget af den blå farve var ikke resultatet af en lang videnskabelig forskningsproces. Den blev valgt, fordi den var anderledes og fordi den var behagelig og nem for øjet, samtidig med at den var let synlig for alle trafikanter. Rød og gul har konnotationer af advarsler og fare. Blå viser sig at være en farve, der vækker videnskabsmænd og psykologers interesse, og der er faktisk blevet lavet meget forskning i farven på det seneste. Forskere fra University of British Columbia opdagede, at blå computerskærme stimulerede kreativitet bedre end røde eller hvide. Den blå farve har også en undertrykkende effekt på appetitten. Blå er kølig og fredelig. Cirka halvdelen af de mennesker, der deltog i forskellige undersøgelser rundt om i verden, siger, at blå er deres foretrukne farve, og næsten 50% af amerikanerne siger, at blå øjne er deres favorit, selvom under 20% af befolkningen har dem. Hvis du gør alle de andre farver mørkere eller lysere, bliver de til noget andet. Blå vil altid være blå. Himlen er blå, og det er det dybblå hav også. Det viser sig, at blå var et utroligt cool valg for København. Og ikonisk. Bliv endnu lidt i København, folk kommer langvejs fra for at se det modige, røde design af Superkilen-pladsen, designet af stjernearkitekten Bjarke Ingels. Det kan være en cool idé, men jeg tænker, at den modige brug af så meget maling på dette blanke bylandskab er en integreret del af tiltrækningen og fascinationen.


For nogle år siden ønskede Københavns Cykelkontor at klæbe klistermærker på cykelstierne. Kraftige klistermærker, der påføres med stærkt klæbemiddel og varme for at holde dem fast. De havde mange idéer til anvendelse af klistermærkerne, herunder brug af cykelkontorets logo og forskellige opmuntrende tekster som dem på cykelgelænderne, som vi har skrevet om før, og som Copenhagenize Design Company har udviklet for byen. Det danske Vejdirektorat var dog ikke interesseret i idéen. Den passede ikke ind i deres meget firkantede og snævre ramme for anvendelse af fortovet.
Der blev nået en kompromis, så nu og da ser vi advarsler om sikkerhed ved brug af klistermærker. Kun på cykelstierne dog, ikke på veje. Ovenstående advarer om blinde vinkler på drejende lastbiler.


Et andet nyligt eksempel fra København angående trafikingeniørernes urokkelige holdning er en idé til Københavns cykelsuperhøjvejsnetværk. Der var en utroligt simpel skiltningsteknik for at lade brugerne af vejnetværket vide, hvornår de faktisk var på en strækning af cykelsuperhøjvejen. En kontinuerlig orange stribe langs hele ruten, ikke bredere end vejlænken for biler. En stribe langs kantstenen og over krydsninger, som ville være vidunderlig enkel at følge og billig at implementere. Trafikingeniørerne hos Vejdirektoratet fik dog et anfald af nervøse tics, da idéen blev foreslået. Uacceptabelt. Umuligt. Kan simpelthen ikke lade sig gøre. Der blev gjort meget lobbyarbejde, men de nægtede at give sig og acceptere, at nye idéer skal vokse. Selv at få vejdirektionen til at tilføje det nye logo for cykelsuperhøjvejen til den officielle skiltning langs ruterne var en stor kamp. Der blev indgået et kompromis, og skiltningen blev tilladt at blive ændret, men idéen om den orange stribe måtte dø.

Og alt dette fra folkene, der har designet vejmarkeringer som dem, du ser, når du ser ned på vores by ovenfra.

Selvom idéen fungerer fint i Sao Paulo. De røde striber markerer, hvor cykelbanerne er om søndagen, og alligevel er de der hele ugen. Malingen, der blev brugt, da Albertslund-ruten åbnede, var bare almindelig husmaling. Jeg bemærkede sidste måned, at den var falmet fra det meste af ruten. Men langs en strækning havde en af kommunerne valgt at male striberne igen, hvilket er fedt, fordi det sandsynligvis er “ulovligt”. Som jeg forstår det, var Københavns blå farve det foretrukne valg for farven på cykelinfrastruktur i nogle byer i Amerika. Så indså de, at blå var tildelt handicappemarkeringer og skiltning, og det er grunden til, at Amerika er gået over til grøn farve. I Frankrig er grøn også den foretrukne farve til markering af cykelinfrastruktur. I Holland er mange cykelstier belagt med en jordagtig, rødlig farve, der tydeligt adskiller sig fra vejen.
I Bordeaux, på strækninger af sporvognsskinner, planter de simpelthen græs mellem skinnerne.

Denne cykelsti gennem en park i Sao Paulo er malet blå - sponsoreret af Volvo faktisk.

På denne strækning af ny cykelsti, som jeg så i Bruxelles i 2009, valgte man en vred, aggressiv rød farve. Alle mulige farlige konnotationer om at cykle i byen er lige der i den maling. Med alt dette sagt, har maling ikke nødvendigvis en intelligent funktion. Da jeg var i Wien til Velo-City konferencen i år, hørte jeg, at byen Wien havde planer om at bruge 100.000 euro på grønmalet cykelsti. Som du måske ved, er de blå cykelstribemærker i København lavet af termoplast - en blanding af farvet plastik og sand, der påføres i opvarmet form. Det har fremragende trækkraft, når det er vådt, hvilket selvfølgelig er vigtigt, hvis folk på cykler bruger det.

I Wien skulle de bare bruge maling, som om de renoverede et børneværelse. Jeg cyklede forbi en strækning, der allerede havde lidt denne skæbne, og jeg kunne lugte det et par hundrede meter før jeg overhovedet nåede det og et par hundrede meter efter jeg var kørt forbi. Fejl.


Jeg er sikker på, at nogen vil fortælle mig i kommentarerne, at hvid teknisk set ikke er en farve, men hvid er lige nu alt, hvad vi har for at opfriske de halvtreds nuancer af grå i form af fodgængerovergange og andre gadeafmærkninger. Jeg kan så godt lide fodgængerovergange, at jeg har udgivet en fotobog om dem. Jeg har set nogle kunstneriske tolkninger af fodgængerovergange, og hver gang jeg ser dem, tænker jeg bare ja, ja, ja. Mere af det, tak. Selv bare at forlænge striberne på fodgængerovergangen for at følge de faktiske ønskestier for fodgængere ville være en stor forbedring, som vi foreslog i vores studie af en bykrydsningens koreografi fra sidste år.

På et nyligt besøg i Groningen kørte vi gennem et par kryds malet i en lys, glad gul farve. Det får virkelig en til at tænke: hvorfor er ikke alle kryds i byer malet i lyse farver? Jeg bor ved et travlt kryds, og jeg kigger ud af mit vindue på det flere gange om dagen. Jeg kan fortælle dig, at hvis det var gult, eller endda pink, ville det se meget mere attraktivt ud. Hvad med at leje krydsets overflade til reklamer, bare for at få noget farve ind i byligningen? Vent, nej, selvfølgelig er det en dum idé, men jeg håber du forstår mit synspunkt. Det er vinter i København, så nu mere end nogensinde har jeg desperat brug for noget farve. Så tilgiv den sidste kommentar. Selvom jeg lige nu gerne vil se præcis denne form for aktivisme i Berlin på hvert eneste kryds i København: De fleste af de kreative farve-tilføjelser i byer er ikke officielt sanktioneret som de gule kryds i Groningen eller eksperimentelle vejafmærkninger i København. De er arbejdet med aktivister eller kunstnere. Hey, er graffitikunst ikke bare en reaktion mod den kedelige og triste bypalet - og samfundet, der skabte den? Her er et simpelt eksempel på at krydre en af de klassiske cykelsymboler på en cykelsti i København.

Alt dette kedelige og triste grå i vores byer får trafikteknik til at lyde som Henry Ford.“Du kan få asfalt i enhver farve, du ønsker, så længe den er grå”. Tiderne skifter dog. Byboere kræver nye og spændende tilføjelser til vores byer. Vi tænker ud af boksen som aldrig før. Det er en spændende tid.

Ikke desto mindre er der plads til forbedring og innovation. Jeg foreslår bestemt ikke, at hvert eneste centimeter vej skal være kunstnerisk udført i alle tilgængelige farver. Jeg siger bare, at den stive, sidste-århundredes mentalitet om den hellige karakter af byens Klagemur - gadekærerne - skal ændres for at imødekomme alle disse nye tankestrømme om, hvordan vores byer kan blive bedre, mere moderne og mere menneskelige.


Læs mere