Den Livsstørrelse By Blog: Cykelstien Foreningen af ​​1897

Jeg fandt dette brev om oprettelsen af en ny cykelorganisation i Københavns arkiver. Jeg elsker navnet på foreningen.

Cykelstiforeningen.

Ifølge brevet blev foreningen grundlagt den 18. maj 1897."På et offentligt møde for cyklister den 18. i denne måned blev det besluttet at danne en forening med navnet Cykelstiforeningen. Foreningens mål er at arbejde for bedre betingelser for cykling på vejene i København og omegn. Foreningen vil også arbejde på at etablere cykelstier, især langs Strandvejen (kystvejen nord for København). Det overvejes også at oprette luftpumper og reparationsudstyr til brug kun af medlemmer langs vejene i nærheden af København."
Kontingentet var hvad som helst, bare det var mindst 2 kroner.

Så lad være med at tro, at denne jagt på sikker infrastruktur for cyklister i vores byer er noget nyt. Den første adskilte infrastruktur for cyklister i verden blev oprettet i 1892 i København.

Vi har tidligere skrevet om de utallige cykelklubber og foreninger, der blev dannet i de glade dage i Cykelkultur 1.0, og du kan se mange af dem her - Cykelklubnavne i 1890'erne.


Læs mere