Copenhagenize.com - Cykelkultur på tværs af design: Den danske politis misbrug af magt og indflydelse


Mogens Knudsen, Operativ leder i færdelspolitiet ved Københavns Politi Der er en mand i København ved navn Mogens. Mogens Knudsen. Det interessante ved denne mand er, at næsten hver eneste dag han går på arbejde, sårer han og i mange situationer slår folk ihjel. Indirekte, selvfølgelig. Det, der er mere, er at Mogens faktisk får betalt for at gøre det. Han er en embedsmand med et badge. En politimand. Chef for Trafikafdelingen ved Københavns Politi. Mogens er ikke særlig glad for dem af sine medborgere, der cykler i København. Han har i mange år været åbenmundet om det.

Hvis Mogens virker skræmmende, så bliver det værre. Mogens har kollegaer, der har det på samme måde og som også får betalt for at påføre skade og i værste tilfælde død. Mogens og hans kollegaer får Det Danske Råd for Sikker Trafiks kampagne mod dansk cykelkultur til at se ud som småting.

Velkommen til det danske politi. Velkommen til Det Nye København.

Ifølge alle konti synes Mogens og politiet at orkestrere en modoffensiv efter artiklerne her på bloggen og i The Copenhagen Post. De bruger deres presse-mailingliste til at få deres mening fra forrige århundrede ud.

Det, der gør Mogens skræmmende er, at han og dansk politi har magt - og de misbruger den – som vi fremhævede i Del 2 af vores State of Copenhagen Congestion serie. Politiet nægter at gøre vores gader sikrere, og de nedlægger veto mod alle initiativer, der sigter mod at gøre det. Dette resulterer i, at folk bliver såret og dræbt.

I en artikel i The Copenhagen Post med titlen “I ‘City of Cyclists’, cops accused of putting cars first, fremkaldt af vores tidligere artikel om politiets blod på hænderne, blev Harry Lahrmann - lektor ved Institut for Udvikling og Planlægning ved Aalborg Universitet - citeret for at sige: “Politiet behøver ikke at godkende nogen ændringer og behøver ikke at angive nogen årsager.” “Det er mærkeligt, at man har valgte politikere, der ikke har magten til at lave de trafikplaner, de ønsker”, sagde Lahrmann. “I de sidste 20 eller 30 år har jeg sagt, at vi bør tage noget af beslutningstagningen fra politiet. Det er problematisk, at byrådet har ansvaret for, hvordan byen fungerer, men ikke har alle de værktøjer, de har brug for."

”Københavns Kommune har i mange år ønsket at sænke hastighedsgrænsen til 40 km/t, men politiet vil ikke give deres tilladelse. Set fra et trafiksikkerhedsperspektiv er det en god idé at sænke hastighedsgrænsen, men politiet ønsker simpelthen ikke at håndhæve det.

Hvis det ikke er magtmisbrug, så ved jeg ikke, hvad det er. Og det er baseret på ikke meget andet end Mogens’ personlige opfattelse og nogle af hans kollegaers. Han indrømmede over for mig for et par år siden, at politiet aldrig tager på studieture eller holder sig opdateret om udviklingen inden for trafiksikkerhed. De holder sig i bund og grund til et synspunkt, der har rødder i slutningen af 1950’erne.

Ud over den magt, de misbruger, har de indflydelse. Denne uge har Mogens og hans kollegaer skabt en regulær mediefest og udsendt deres modvilje mod cyklister til hele Danmark. Forbløffende nok er pressen endda hoppet med på vognen. Det er Had mod Cykelbrugerne-ugen i Danmark. Alvorligt.

I den danske avis Politiken - der desperat forsøger at efterligne The Guardian og New York Times, men desperat falder igennem - suger de Mogens’ rant til sig, og giver ham plads til at løbe af med deres online version. Aldrig før har en hel artikel indeholdt en sådan monolog fra en så gnaven gammel mand, som kun får lov til at fremføre sin egen personlige opfattelse.

“Cyklister er trafikkens gøgeunger”, blev han citeret for at sige

. Resten af artiklen, kopieret og klistret sammen over en Baresso-kaffe af journalisten Line Prasz, var bygget rundt om Mogens’ rant.

Den eneste stemme, der blev hørt i protest i artiklen, var den normalt søvnige Danske Cyklistforbund. Forbløffende nok reagerede de kraftigt på Mogens’ diatribe og brugte formuleringer, som fik direkte hentet ud fra Copenhagenize. Vi bliver selvfølgelig smigrede. Men vi er mest tilfredse med, at DCF blev vækket fra deres dvaletilstand: “Det er en bemærkning af stor betydning (Ed: om gøgen), som lige så godt kunne handle om bilister - der ofte forårsager dødsfald,” sagde Frits Bredal, pressechef for Føderationen.

Ja, okay, det var en lidt lamt, bedstefar-agtig start på deres svar, men hold ud med mig: “Han (Ed: Mogens) er simpelthen ikke trådt ind i det nye årtusinde. Han lever i en bilkultur, hvor han tror, at København er Los Angeles, og at alle trafiksystemer er bygget til biler. Så er der en slags tillæg, der er cyklister, og de irriterer ham,” sagde Frits Bredal.

Det er på tide, at DCF smider deres uldsokker og sandaler, roder deres nytrimmede skæg og hopper i nogle røvsparke Doc Martens. En nyhedskanal i en anden del af den nuværende heksejagt, TV2 - vores trist utilstrækkelige Fox News efterligning - fik hjælp fra en anden politimand, Michael Bjørkman. De stod på hjørnet af verdens travleste cykelgade og overværede armageddon folde sig ud. Du kan ikke indsætte deres indhold, men her er linket til deres “Så råddent kører cyklisterne i København” klip. Her er højdepunkterne:

0:49 til cirka 1:00 - Almindelige cyklister ruller afslappet over fodgængerfeltet i gåtempo. Kedeligt. Det måtte da gerne blive mere spændende end dette. 1:20 - Åh! Drama! En cyklist kører forbi rødt lys. Politimandens stemme stiger i spænding. Han kan knap holde ud af begejstring - øh - professionel utilfredshed. Ja, ulovligt, men guud, det skete hele vejen med 12 km/t, og det så ud til, at ingen blev generet af det. Hvad mere er, så er det ekstremt sjældent.

2:18 - En cyklist kører afslappet rundt om hjørnet på fortovet. Der var ingen fodgængere i nærheden, som manden selv siger. Jeg har ofte set på cyklistadfærd på dette sted. Når der er fodgængere, bruger næsten ingen cyklister det brede fortov til at dreje til højre. Men nogle gør det, når der er frit løb. Som vi har sagt før, bør byen rykke ind på disse steder og forbedre infrastrukturen, ved at lytte til folkets ønsker.

a>Hold da op. Hvis det er alt, de kan finde på en travl dag på cykelstierne, er de virkelig på dybt vand med deres påstande. Vi ser frem til at udgive vores studie om “Desire Lines - Koreografi i et bymiljø” - det vil kun få Mogens og hans kumpaner til at se temmelig latterlige ud og vise, at denne “dårlige opførsel” i høj grad er inden for politiets fantasi, som er besat af at bevare resterne af bilismens æra og en tankegang fra sidste århundrede om bilers rolle i vores byer. Selv sidste århundrede - i præcis 1934 - havde den berømte danske satiriker Storm P. (Robert Storm Petersen) en melding til Mogenses på den tid i dette ironiske stykke.

Cyklister i København er de mest velopdragne, jeg har set nogen steder i verden. 125 års uændret adfærd er nok et tegn på, at brok ikke vil virke. Cyklister er nødt til at køre i en trafikkultur og overholde færdselsregler, der blev opfundet for at tjene bilen. En helt anden form for transport. Ændr reglerne, så de kan rumme cyklister. Få plads fra dødsensfarlige biler. Du ved, hvis du virkelig er seriøs omkring trafiksikkerhed, beboelige byer og fremme af cykling.Denne heksejagt, vi har set de sidste tre år eller deromkring, når sin højdepunkt nu. Alt sammen baseret på perception og alt sammen genoplivet af pressen. Mogens og hans kolleger er ikke andet end humorløse, konservative halvnøgne kvinder, der prostituerer vores byer til en lang række ansigtsløse biler. (Ja, jeg har brugt den metafor to gange denne uge, men puha, jeg kan lide den.) Den danske politi. Misbrug af magt. Misbrug af medier. Og fuldstændig uden ansvar for det. Blod på deres hænder.—– Her er nogle af de andre artikler i vores serie om den danske og københavnske politi: Status for københavns trafikpropper del 2

I ‘Byen for cyklister’ anklages politiet for at prioritere biler først.

Med interview med Lars.

Uvidenhed hos dansk politi

At jage cyklister for sjov og profit

Chikane mod cyklister i København

Politibøder - ingen nyhed er en stor nyhed

Facebook-gruppen for 30 km/t zoner i København.


Facebook-gruppen Cykelrazzia..


Læs mere