Copenhagenize.com - Cykelkultur efter design: Dansk 180% skat på biler er temmelig irrelevant.

Der tales og genudgives/tweetes meget om de berømte 180% afgifter på biler i Danmark. Dengang rationalitet var i mode, blev denne serie af afgifter indført for at forsøge at afskrække folk fra at køre, men også for at vinde lidt penge tilbage for samfundet på grund af bilernes destruktive natur. Vi ved for eksempel, at for hver kilometer, der køres på cykel, modtager den danske statskasse 23 øre.

For hver kilometer, der køres i bil, betaler den danske stat 16 øre.

Disse tal stammer fra “Socioøkonomiske analyser af cykelinitiativer - metoder og sager”, udarbejdet af COWI i 2009.

For at få en mere lokal fornemmelse, hvis du køre i København fra Øster Allé til Nørreport i myldretiden, er her samfundsfordelen og -tabet:

Cykel: 63 øre netto profit for samfundet (3,65 DKK)


Bil: 1,15 dollars netto tab for samfundet (6,59 DKK). Så du kan se, at det tidligere var vigtigt at få noget af de penge tilbage, som vi har smidt i et stort, bundløst hul ved at subsidere bilekulturen. Det er grundlæggende økonomi. Det er værd at bemærke, at disse tal afspejler de førnævnte bilafgifter i Danmark. Jeg tror, jeg ville blive lidt dårlig i munden, hvis nogen kunne beregne nettotabet i lande uden sådanne afgifter. Så. Hvad er disse afgifter, som vi taler om? Lad os først se på, hvad biler koster, baseret på leveomkostningerne i Danmark. I Danmark vil en grundlæggende kompakt bil koste dig cirka 100.000 DKK ($ 17.400). En ny Honda vil afhængigt af model koste mellem 200.000 DKK ($ 34.700 USD) og 500.000 DKK ($ 86.900). En ny BMW vil igen afhængigt af model koste dig mellem 400.000 DKK ($ 69.500 USD) og 2,5 millioner DKK ($ 434.360 USD). Det ser sikkert dyrt ud for mange derude, men leveomkostningerne her i Danmark er høje. Lønningerne er høje. Ting er dyre for besøgende. For eksempel er mindstelønnen - hvis du arbejder som bartender i en alder af 20 eller noget lignende - omkring 20,00 dollars i timen. Da jeg arbejdede som journalist hos Danmarks Radio i en alder af 37 år, var min årlige løn cirka 80.000 dollars om året. Bare for at sætte det i perspektiv. Ud over listeprisen på bilen er her afgifterne, der udgør de 180%. Men vær venlig at bemærke de efterfølgende afstandtagelser.

De 180% oven på en grundlæggende bilpris

Salg og registrering: 106.960 DKK ($ 18.583 USD) Ejendomsskat: 44.562 DKK ($ 7742 USD) Forsikringsafgift: 8412 DKK ($ 1461 USD) Brændstofafgift ved 15.000 km/år med 15 km/liter: 50.989 DKK ($ 8.857 USD) Samlede afgifter over 12 år: 210.922 DKK ($ 36.643 USD) Det hele ser ud som et drømmescenarie for dem, der arbejder på paradigmeskiftet med at erstatte de dødelige biler i vores byer med intelligente transportsystemer. Dejligt at Danmark beskatter bilisterne for den ødelæggelse, de forårsager i vores byer og i landet generelt. Vi hører stadig misforståelser derude om disse afgifter. Ting som “de kører kun på cykler i Danmark, fordi de ikke har råd til en bil”. Nej. Flot forsøgt. I København er bilbesiddelsen på 29,1%. Den er endnu lavere i visse kvarterer; Nørrebro (14%) og Vesterbro (17%). Men folk ejer ikke biler, fordi de ikke har brug for det. Der er mange andre transportmuligheder, herunder cyklen. Ude i de fjerne provinser, når en ung person - normalt en ung mand - fylder 18, er det første, han gør, at betale de 2.000 dollars for et kørekortkursus og derefter, når det er bestået, køber en bil. Så biler er ikke utilgængelige for danskere, når 18-årige har råd til dem. Og det bringer os til virkeligheden i dag. Siden de 180% afgifter trådte i kraft, er de danske lønninger steget markant. Så de er ikke længere så begrænsende som oprindeligt planlagt. Med andre ord er de ret irrelevante. Ejendomsbesiddelse af biler er steget konstant i de sidste 15 år mindst. Selv benzinen her - i øjeblikket omkring 2,17 dollars per liter (cirka 8,70 dollars pr. gallon) - er lavere end i 1970’erne, på højden af de to energikriser. Hvad mere er, hørte jeg i dag, at brændstofafgiften, som jeg forstår har en vis miljømæssig betydning, også er stigende overflødig. Simpelthen fordi biler er mere brændstofeffektive og “miljøvenlige” end dengang afgifterne blev indført. De indtægter, som den danske stat har fået fra disse afgifter, er faldet fra 24 milliarder DKK (4,1 milliarder dollars) til kun 14 milliarder DKK (2,4 milliarder dollars). Mens disse berømte 180% afgifter var velmente dengang, er de ret komiske nu. Automobilets byrde på vores samfund er større end nogensinde de sidste 40 år.

Derfor er der al mulig grund til at hæve afgifterne - gennem enkel rationalitet og økonomi - og investere i bedre offentlig transport, samkørselsprogrammer og cykelinfrastruktur.


Læs mere