Copenhagenize.dk - Cykelkultur med Design: Forsøger at tage cyklen alvorligt. Ish.

The Human League koncert i dag på det danske parlament

I dag blev afholdt den afsluttende konference for det treårige forskningsprojekt Bikeability i Danmark. Eller Slutkonference, på dansk, hvilket nok ville få en til at undre sig, hvis man ikke talte dansk. Men jeg vil holde mig til emnet. I den anden sætning… der måske forklarer en hel del.

Principielt satte cykelplanlægningen i Kongeriget Danmark i dag i bremserne. 230 af landets planlæggere, fortalere - og andre der er på jagt efter en gratis frokost - samlede sig på det danske parlament (alle “Borgen”-fans begyndte pludselig at lytte…) for at høre resultaterne af forskningsprojektet.

Konferencens titel: Tag cyklen seriøst - Fremtiden for cykelplanlægning. Boom. Lyder godt. Lover godt. Inspirerende.

Det er derfor, jeg tog med. Jeg har både personligt og fagligt et stort ønske og håb om at blive inspireret og lære om nye forskningsresultater. Jeg tog endda afsted på min fødselsdag, så ivrig er jeg efter inspiration.

Tilbage i 2010 tog jeg ud på en cykeltur for at starte dette projekt, sammen med tidligere videnskabsminister Helge Sander, Brian Holm og andre. I dag var kulminationen på projektet. Der blev i alt brugt 16,5 millioner kroner fra offentlige midler, og partnerlisten er lang. Københavns Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Syddansk Universitet, Aalborg Universitet, Kræftens Bekæmpelse, Cyklistforbundet, Delft University of Technology og I-CE (Interface for Cycling Expertise, Holland). Mine forventninger var høje. Hvilket betød, at der var langt at falde. Konferencen var interessant. Det er også interessant at høre gamle Human League-plader, selvom man har hørt dem mange gange før. Der var dog ikke noget nyt under solen inden for cykling i dag. Her er den korte version af konferencen: - Ny forskning bekræftede tidligere forskning. - Cykling er godt for den offentlige sundhed. (gentaget 43 gange) - Holland er langt foran Danmark, når det kommer til nationale cykelniveauer. - Høj befolkningstæthed i byer er godt for gå- og cykeltrafikken. - Cykling øges i større byer og falder i provinserne. - Folk vil bare hurtigt fra A til B. - Infrastruktur øger cykling og dermed også den offentlige sundhed. - Ulykker sker i kryds. Frokosten var fantastisk, dog var kaffen mindre god. 16,5 millioner kroner for en Human League-plade. Ved frokosten spurgte jeg ti tilfældige kolleger det samme spørgsmål: “Så, hvad synes du? Noget nyt?” Til hvilket de alle svarede: “Nej, egentlig ikke.” Men kødbollerne var lækre. Jeg husker, at jeg for tre år siden bemærkede, da jeg hørte, at cykling var på vej mod et overkomplekst, overakademiseret projekt, at for 16,5 millioner kroner kunne vi bare bygge noget infrastruktur og lancere positive kampagner for at opfordre til cykling og gøre bilkulturen til noget gammeldags og uønsket i vores byer. At et projekt som dette virkede som spild af tid og penge. Det behøver ikke at være spild - at bekræfte eksisterende forskning er altid godt - men det er bekymrende, at målet var helt forkert. Under konferencen blev alle de ting, vi ved om cykling, gentaget til det uendelige. Det, der blev fuldstændig og totalt ignoreret, var elefanten i samfundets rum. Bilen. For DEN slags penge ville man tro, at de ville tage fat på det nuværende og umiddelbare problem - at reducere biltætheden i vores byer. At gøre det sværere at køre i bil. Dyrere. At tage plads fra biler og give den til cyklister og offentlig transport. I stedet for at spilde 16,5 millioner kroner kunne alle have stirret på dette plakat, indtil øjnene blev tunge, og så være gået ud og gjort det i virkeligheden:

Plakaten tog mig en time. Ideen poppede op i mit hoved øjeblikkeligt tilbage i 2008. Den er gratis.

Giv de 16,5 millioner til et hold unge marketingstuderende og byplanlægningsstuderende - eller en tredjeklasse - og du ville se resultater. På mindre end tre år. Uden at skulle høre den samme gamle sang igen og igen.

Jeg kan ikke lide at blive skuffet. Det er frustrerende og ubehageligt. Men kæden faldt af dette projekt, og cykelbutikkerne er lukkede. Vi burde forvente mere af en af verdens store cykelnationer.


Læs mere