Den Livsstore By Blog: De Unge Byfolk

Min søn Felix er 11 år gammel på tidspunktet for denne skrivelse. Jeg har tidligere skrevet om en lille forældreting, jeg har kørende med mine børn. Jeg har aldrig ønsket at påvirke dem unødvendigt med hensyn til vores transportvaner eller genbrug af affald eller andre sådanne ting, der er en del af vores daglige liv. Til trods for mit arbejde med cykelurbanisme, taler jeg ikke endeløst om, hvor vigtigt det er at cykle i byerne, og hvor håbløst gammeldags og uansvarligt det er at køre bil i byerne. Biler er simpelthen aldrig en del af samtalen. Vi har ikke en bil, og mine børn bruger kun cirka fem timer om året i en bil, så der er virkelig ingen grund til at tale om dem. De er simpelthen ikke en del af vores liv. Jeg taler heller ikke om cykler. Jeg er ikke nogen cykelnørd, så jeg taler ikke om, hvor fantastiske cykler er, hvordan cykler kan redde isbjørnene, kurere sygdomme som malaria osv. Vi cykler bare. Jeg gør det bare til noget normalt for dem. Børn vil ikke opfattes som mærkelige eller anderledes i deres sociale hierarki. Det samme gælder for genbrug. Byen, vi bor i, gør det muligt for os at skille os af med vores affald detaljeret i vores baghave. Jeg tror ikke, jeg nogensinde har forklaret mine børn, hvorfor det er vigtigt at genbruge. Jeg fortæller dem bare at tage affaldet ud og huske at placere det i de rigtige containere. Det er normalt. Gør det. Når de bliver ældre, kan jeg fortælle dem mere om det. Jeg tror, det har været en god strategi for børnene og deres opfattelse af, hvad der er normalt, rigtigt og fornuftigt. Med alt det sagt, har Felix som 11-årig bemærket nogle ting. Han er i en alder, hvor han ved meget mere om, hvad hans far arbejder med, og den intellektuelle karakter af vores samtaler er øget - ligesom det sker med alle børn på den alder. Nu kan vi have fantastiske samtaler om byplanlægning og den slags by, vi gerne vil bo i. Jeg kan ikke undgå, at han påvirkes af mig og det arbejde, jeg laver, men jeg forsøger at opmuntre ham til at danne sin egen mening om tingene. Han er nysgerrig og stiller ofte flere og flere spørgsmål om, hvad jeg laver.

Mens jeg skriver dette, går han i femte klasse. Det var omkring to år siden, at jeg begyndte at indse børns potentiale inden for byplanlægning og byliv. For et par år siden satte Bicycle Innovation Lab, verdens første kulturcenter for cykling, som jeg var med til at grundlægge, en udstilling kaldet The Good City op.

Målet med udstillingen var at give en gruppe forskellige mennesker og organisationer muligheden for at forestille sig, hvordan Den Gode By skulle og kunne se ud. Det blev mellem linjerne antydet, at cykler uundgåeligt var involveret i udviklingen af Den Gode By. Som jeg tidligere har sagt, handler det ikke kun om cyklen. Cyklen er blot det mest effektive redskab til rådighed i vores urbane værktøjskasse til at skabe beboelige byer. Eller som jeg kalder det - livsstore byer. Resultatet af udstillingen var en fascinerende samling af interessante og til tider visionære forslag om Den Gode By. Mit firma var en af deltagerne i udstillingen sammen med arkitektfirmaer, cykelorganisationer og andre interesserede og interessante parter. Jeg ønskede dog at kaste en kuglebane ind i ligningen. Jeg søgte hjælp fra Felix' tredje klasse og gav dem en udfordring. Jeg gik ind i deres klasseværelse og spurgte dem ganske enkelt, om de troede, at de kunne omforme rundkørslen uden for deres skole. Det er en utroligt dårligt konstrueret rundkørsel - selv til København eller mere specifikt Frederiksberg, hvor vi bor. Ikke desto mindre er det en rundkørsel, som alle elever bruger mindst to gange om dagen - og ofte flere gange.

Jeg bad dem kigge på rundkørslen og finde ud af, hvordan de kunne gøre den mere sikker for cyklister og fodgængere samt foreslå, hvordan folk kunne komme ud af deres biler og bruge offentlig transport eller cykler. Det var alt. Jeg fyldte ikke deres sind med mere end det. Jeg forsøgte at forklare udfordringen på den enkleste måde i håbet om, at de ville tage udfordringen op fra det reneste udgangspunkt. De greb udfordringen med begejstring, opdelte sig i hold, lavede besøg på stedet og talte sammen med den lidenskab, som børn på den alder har. De tog noter og lavede tegninger - okay, mest tegninger - de var jo tredjeklasseselever. De gik tilbage til klassen efter deres feltforskning for at diskutere både i grupper og som klasse. Deres lærer var fantastisk til at guide dem og holde dem på rette spor, og de kom med mange gode ideer til bordet, og det mini projekt kulminerede med, at de lavede en vidunderlig model af den nydesignede rundkørsel, lavet af mælkekartoner og pap. Det var en fryd at overvære hele processen. Efter dette byplanlægningseksperiment har jeg arbejdet meget mere med børn, herunder mine egne, og jeg har udviklet enorm respekt for deres tankeklarhed, rationalitet og logiske tilgang til bylivet og byplanlægning. Som man kunne forvente fra 22 unge, urbane sind, var der mange gode ideer. En af drengene foreslog, at alle veje blev gravet op og omdannet til kanaler. Hans idé var, at alle kunne købe kanoer og kajakker og glædeligt padle rundt i deres daglige liv i vores tætbefolkede kvarter. Selv de skøreste idéer fra børns sind kan være utroligt tiltrækkende og æstetiske.

Drengen har måske eller måske ikke hørt om Københavns skæbne med klimaforandringer, der har medført regnfulde storme, som vores kloaksystem simpelthen ikke var designet til at håndtere. Mest sandsynligt kan han bare godt lide at gå på kanotur med sin familie.

Angående spørgsmålet om, hvordan man kan få folk til at lade bilen stå, havde en anden dreng et simpelt forslag. "Hvorfor gør vi ikke bare bilerne grimme? Så vil folk ikke have lyst til at købe dem eller køre i dem," sagde han. Igen... simpelt og rationelt.

De havde også en lang liste over mere konkrete ideer. Uden nogen reel erfaring eller viden om hastighedsbegrænsningernes finesser, konkluderede de, at hastigheden gennem rundkørslen og faktisk alle gaderne omkring deres skole skulle være sat til 15 km/t. Det var et punkt, der forbløffede mig. Da jeg vendte tilbage til klasseværelset for at tale med dem om deres løsninger, spurgte jeg, hvordan de vidste det. Hvordan nåede de frem til 15 km/t som en hastighedsbegrænsning? På en mærkelig måde, eller i hvert fald sådan kunne man tro, da det er en skole i København, er hastighedsbegrænsningen uden for deres skole 40 km/t. Heldigvis er rundkørslen snæver, så det er svært at nå den hastighed. Børnene indrømmede, at de så hastighedsbegrænsningsskiltene i nærheden, men de observerede også bilernes og cyklernes hastigheder. De gjorde en skønsmæssig vurdering om, at 15 km/t var den perfekte hastighedsbegrænsning. De havde ingen måde at vide, at 15 eller 16 km/t faktisk er den gennemsnitlige hastighed for cyklister i København eller Amsterdam. Godt tænkt. Der er selvfølgelig cykelbaner, der passerer forbi deres skole. Ikke desto mindre foreslog de at sætte et hegn op mellem cykelbanen og bilbanen for at holde folk sikrere og få dem til at føle sig trygge. De havde forstået vigtigheden af opfattelsen af sikkerhed. Jeg var vild med det. Efter at have observeret rundkørslen og trafikken, der kørte igennem den, mente en af grupperne, at det måske var en god idé at sætte trafiklys op i stedet for at bruge rundkørselsfunktionen. Denne tankegang var baseret på deres erfaringer med at gå i skole om morgenen. Skolen starter kl. 8, hvilket også er det tidspunkt, hvor størstedelen af byen ser ud til at være på vej til arbejde. Der er skolepatruljer, der hjælper børnene og forældrene med at komme ind på skoleområdet, men utålmodige bilister skaber næsten hver eneste dag en anspændt og lidt ubehagelig stemning, mens klokken tikker hen mod skoleklokken. De mente simpelt hen, at det ville tvinge bilisterne til at stoppe, og det ville gøre oplevelsen af at komme ind på skolen mere behagelig og mindre stressende. Endnu en interessant idé fra disse unge hjerner var at indføre envejskørsel rundt om deres skole. Kun for biler, selvfølgelig. De fleste af dem bor i kvartererne omkring skolen, og envejskørsel er ikke en ukendt idé for dem, men de identificerede det som en fornuftig løsning omkring deres skole. At lægge hastighedsbump med jævne mellemrum var også en idé på bordet. Igen, kun på vejen for bilerne. For at sænke farten, sagde de. Alle meget enkle og fornuftige idéer, der nemt kunne implementeres. De besluttede at erobre vejarealet tilbage og lægge cykelbaner ned ad midterste del af hovedvejen, hvilket betyder, at bilerne skal køre langsomt på sidebaner og tvinges til fuldt stop i krydset. Ikke de latterlige midterste baner, som man ser i nogle få byer, men massiv prioritering af cykler. Det var også her, de tog et skridt videre med deres fedeste idé. I enstemmig beslutning ønskede de at se glastage, der dækkede cykelstien, ikke kun omkring skolen, men i hele nabolaget. De ville simpelthen ikke have lyst til at blive våde i regn eller sne igen, når de cyklede. Det kunne jeg godt relatere til. Al deres passionerede arbejde var baseret på rationalitet, logik, menneskelig erfaring, deres personlige ønsker og menneskelige behov. Det var på det tidspunkt, jeg indså, at ved at tage deres rene, rationale tanker til os, kunne vi meget vel være på vej til at tage et stort skridt mod modernisering af vores byer og gøre dem mere beboelige. Tænkning som deres befrier vores sind. Glas tagene er en sjov idé, det er rigtigt. Men lige nu bliver regnsensorer testet i byer i Holland. Sensorer, der vil registrere, om det regner, sner eller hvis temperaturen er for kold, hvilket vil tillade cyklister at få 3 til 4 gange flere grønne lyscykler for at komme hurtigere hjem i vanskeligt vejr.

I København er den grønne bølge for cyklister, der har været på plads siden 2007, endnu en måde at tænke på, hvordan man prioriterer bytrafikken. Ideer som disse anvender samme enkle og rationelle tilgang som børnene brugte, da de redesignede rundkørslen uden for deres skole.

Som jeg siger i min tale om cykelurbanisme ved design, hvordan ville vores byers gader se ud, hvis vores hovedkonsulenter var femårige som Lulu, tredjeklasseelever og hold af unge designstuderende? Jeg tror, de ville være smukke. De ville fungere lige så godt som de gør nu.

Vigtigere endnu ville de være sikrere end noget tidspunkt i det sidste århundrede. Det ville være rationelle gader designet efter borgernes ønsker og mobilitetsmønstre. Lige som de har været i 7000 år, siden byer blev dannet, og før vi ødelagde det ved at lade trafikplanlægning dominere livet i vores byer.


Læs mere