Cykelurbanisme ved design: Byens tåbe af urban innovation.


Hvor byer sætter deres cykler. Over jorden. På gadeplan. Vævet ind i bystrukturen. Nå… ikke alle byer gør det. Jeg møder fantastiske og inspirerende mennesker, når jeg rejser rundt i verden med mit arbejde. Jeg ser mange ting. Mange af tingene er gode. Men mange er også mærkelige og frustrerende. Især når det kommer til infrastruktur. Det forbløffer mig hver gang, jeg - eller værre, cykler på - cykelstier på den forkerte side af parkerede biler mellem dørzonen for primært ene-ejer-køretøjer og den bevægende trafik i nordamerikanske byer, og jeg holder en skeptisk tilgang til hver eneste “sharrow” jeg ser. Den mest falske cykelinfrastruktur af alle. Denne ulv i fåreklæder. På trods af et århundrede med bedste praksis inden for cykelinfrastruktur og afprøvede netværk, der bruges af tusinder af daglige cyklister i byer, der “forstår det”, bliver der stadig begået så mange fejl andre steder. Jeg ser noget, der er blevet slasket på plads af ingeniører og planlæggere, der ikke cykler i deres by, og som ikke engang har prøvet det. Mutant Frankeninfrastruktur fra laboratoriet hos Marvel Comics’ fjende.

Gaderne i vores byer har i 7000 år, siden byer blev dannet, været det mest demokratiske sted i homo sapiens' historie. Da bilen dukkede op, overtog verdens længst regerende urbane diktatur. Men der er håb om en blød revolution (jeg forsøgte at få "velo" ind i det... "velovet"... "velo-vet"...nåh pyt). Passionerede fortalere for livsvenlige byer mødes alvorligt i kaffehusenes baglokaler og rekrutterer flere og flere planlæggere og endda ingeniører - selvom nogle af den sidste gruppe bliver presset til tavshed. Visse fremtrædende personer siger bemærkelsesværdige ting. Som den tidligere borgmester i Paris, Bertrand Delanoë, der sagde, "Fakta er, at biler ikke længere hører til i storbyerne i vores tid". Han fulgte sin vision op med handling og forvandlede Paris til noget smukkere i sine 12 år ved roret. Ikke kun cykler og infrastruktur, men også trafikberoligende foranstaltninger og nedsættelse af hastighedsgrænser, blandt mange andre ting.

Ikke desto mindre fortsætter motordommedominansen. Erich Honecker er stadig ikke blevet kysset. Transportvæggen står stadig.


Hvor der er håb, er der også fjolseri, der får dig til at rulle øjnene, græde og sige forbandelser. Ofte alt på én gang. Der er altid én af slagsen, siger de. Barnet i klassen, der ikke betaler opmærksomhed og forstyrrer alle andre med uordentlig opførsel og dårlige jokes, der falder fladt og ikke gør noget for at fremkalde respekt.

Når det kommer til modernisering af transporten i vores byer, ligner det, at barnet er London.

Hvilket sted er dette, der kan fremvise tre massive konceptuelle projekter, der imponerer med deres dumhed og total mangel på forståelse for både byliv i almindelighed og cyklens rolle i byer - nu og i de sidste 125 år? Ovenstående billede viser den første akt i denne urbane komedie (eller måske rettere sagt en tragedie). Norm Fosters Skycycle. At placere cyklister på en hylde efter Motordoms ønske. Holde de banditter væk fra gaderne og give dem begrænset adgang til ting som... oh jeg ved ikke... butikker, skoler, caféer, restauranter, virksomheder, arbejdspladser.

£220 millioner for få kilometer? Som Marie Kåstrup fra Københavns Kommune sagde, selv hvis København havde de penge, ville de ikke bygge en Skycycle. Det ville tage cyklisterne væk fra gaderne og fjerne dem fra bystrukturen og de steder, de har brug for at komme hen. Jeg har tidligere skrevet om Den latterlige Skycycle af Norman Foster. Læs det. Videre.

Den anden akt i vores absurde vaudevilleshow er en flydende cykelsti på Themsen. £600 millioner. Det lyder endnu mere tåbeligt, når det er omregnet til 5.963.800.635,36 danske kroner efter dagens kurs. Jeg ved ikke engang, hvor jeg skal begynde med denne. Billedet ovenfor har ikke engang nogen afkørsler. Er det beregnet til rekreation? Hvem ved. Hvem bekymrer sig. Endnu en arkitekt, der er fuldstændig svækket fra virkeligheden i bylivet. Tag et nummer, kammerat.

Jeg lader CityLab håndtere denne. Måske er de mere diplomatiske omkring det.

Og så i dag. Akt tre. Det sidste, jeg havde brug for at se, inden jeg forlader kontoret. Når man først har set det, kan man ikke glemme det. London Underline. New York må være så fornærmet over den henvisning til deres High Line. Velkommen til Watership Down for cyklister. DETTE er, hvad Fiver forestillede sig, der skræmte ham så meget, mens han var på Sandalwood. Hvis Skycycle og flodprojektet virker besværlige og fjern fra virkeligheden, så mangler jeg ord for denne. At sætte cyklister op i luften, ude på vandet og nu under jorden. Få disse mennesker væk fra AutoCAD. De er en skændsel for alle de gode mennesker i London, der FORSTÅR. Der arbejder HÅRDT på at rette så mange urbane fejl.

Undskyld at skulle fortælle dig det, men der er en følgefilm til dette "koncept".

Læs mere om det i The Guardian. De er lidt mere venlige omkring det.

Selvfølgelig er der tunneller for cyklister. Tunneller, der har en specifik funktion på en A til B rejse. Som i San Sebastian. Som tunnelen under floden i Rotterdam, bygget i 1930'erne. Meget er blevet lært siden da. Hollænderne gør et fantastisk stykke arbejde med underføringstunneller og holder dem lyse og luftige. Danskerne lader behagelig musik strømme ind i mørke cykelparkeringer for at gøre folk komfortable - og undgår generelt tunneller helt, kun med et par underføringer rundt omkring. At holde cyklister over jorden er en designstandard her.

Nogle mennesker har sammenlignet Cykelslangen i København med Norm's Skycycle. Nej. Cykelslangen er en BRO. Den løser et problem på ét specifik sted. Den sætter ikke cyklister ud af syne, af sind. Æbler og appelsiner. Arsenal og Tottenham.

Hvis du ser på innovation - ægte innovation - inden for cykelinfrastruktur, vil du bemærke, at det altid prioriterer cyklister og tjener en praktisk, logisk funktion. Cykelslangen er et godt eksempel. Det flydende rundkørsel i Eindhoven? Det samme. Den Grønne Bølge for cyklister, regn sensorer til cyklister, eller en af disse ting nævnt her.

Du vil også bemærke, at de er simple i naturen. Simple, rationelle og funktionelle. Baseret på en forståelse af, hvordan cykler i byer plejede at fungere, stadig fungerer og kan fungere.

Vi har alt, vi behøver. Vi ved alt, hvad vi behøver at vide. Hvad skal man skifte til moderne, intelligente transportformer? Dette er alt, du behøver.

Innovation i byer er simpel. Brug 7000 års erfaring. Den er lige ved hånden. Det er gratis. Det virker. Virkelig smarte byer gør det ikke mere kompliceret.


Men vent. Efter den tre akt skandale er der da håb? En fantastisk ny bro i London, der strækker sig over Themsen, som skaber et nyt mobilitetslink i en by, der desperat har brug for det. Åh... vent. Den kendis, der skaber støtte til dette, hendes projekt, tillader ikke cykler på den. Landsbytosset er i gang igen. Forstyrrer klassen. Tokyo og Berlin ignorerer ham. København og Paris planlægger at give ham en wedgie i frikvarteret bag cykelskuret. Buenos Aires, New York og Dublin peger bare og griner.

Samuel Johnson sagde engang berømt, at "... når en mand er træt af London, er han træt af livet." Det var i 1777. I dag med hensyn til bymæssig innovation, når en person er træt af London, giver de det en stjerne på TripAdvisor, en svækkende anmeldelse, og tager Eurostar til Paris, eller flyver til Berlin, Barcelona, København eller Amsterdam eller... etc.

.

Læs mere