The Life-Sized City Blog: Zipcar slår tilbage

To dage i træk får vi lov til at tilføje nye afsnit til Copenhagenizes-serien “Bilindustrien slår tilbage”, der viser, hvordan cyklen i stigende grad opfattes som en trussel mod markedsandelen.General Motors sejlede ind i Den Perfekte Twitter Storm i går og i dag….

Der findes et bil-delingsselskab i USA kaldet Zipcar. Bil-deling er godt.Jeg bruger et bil-delingssystem her i København - okay…kun omkring 3 gange om året, men hej. Den er der, når jeg har brug for den.Endnu engang er det interessant at bemærke den stigende modstand fra bilindustrien og relaterede auto-centriske industrier mod cyklens stigning i vores byer. Det er lidt overraskende, at Zipcar skulle gå efter cykelkulturen i en kampagne, men det er her, de gør det.Zipcar er selvfølgelig på Twitter, hvis nogen er interesseret.


Det var Jym Dyer på Twitter, der pegede os i retning af Zipcars “Sometimes you just need a Zipcar” kampagne, der er afbildet ovenfor, fra hans fotostream på Flickr. Som han siger:

“Disse mennesker lever åbenbart i en verden, hvor cykelbud ikke eksisterer, så ingen har fundet ud af, hvordan man kan bære papirer på en cykel. Tilsyneladende eksisterer der heller ikke kurve, bagagebærere, ekstra cykler, arbejdscykler og cykeltrailere, fordi man skal bære arkitekturmodeller på cykelstyret. Den eneste alternative mulighed er tilsyneladende en 5-dørs bil. Og arkitekter, der ikke kan forestille sig bilfri områder, er en stor del af problemet.

Ganske rigtigt.Kampagnen har også en side på Facebook, hvor du kan tilføje din egen dialog til billedet. Jeg foreslår, at alle går ind og vender tidevandet med deres snuhed, fordi der er mange misforståelser derinde.

Jym påpegede også, at den arkitekturmodel, kvinden holder - udover at være grim - har hele stueetagen dedikeret til parkering af biler. Så gammeldags.Så… Hvordan ville disse velklædte - og chokerende visionsløse - arkitekter komme til deres møde? Zipcar kan åbenbart ikke forestille sig, hvordan cyklen har været brugt i over et århundrede i vores byer. Lad os hjælpe dem, skal vi ikke?

Venstre: To advokater uden for Københavns Byret, der bærer forskellige juridiske dokumenter på deres cykler. Til højre: Et ordentligt frontlad - med eller uden en boks - kunne gøre det lettere at transportere arkitekturmodellen - og andre ting.

Frontlad kommer i forskellige størrelser - jeg bruger det endda til at transportere mine børns cykler fra tid til anden. Og alt muligt andet.


Her er en gennemsnitlig last for mig og børnene. To planter, to metalopbevaringsskabe, en dukke og en masse andet på Bullitt.


Som Jym sagde, hvad med cykelbud? Enten en traditionel ladcykel eller en større version, som La Petite Reine i Paris (vist på billedet), eller en række andre versioner. Zipcar spiller ikke bare den modkørende cykelkort. De slår en hel masse misforståelser ud derude. Åh vær venlig. Zipcars annonceringsfolk skal virkelig komme ud lidt mere.

Alt for nemt. Heldigvis har jeg aldrig oplevet dette kliché, men de sidste to gange, jeg er flyttet lejlighed, gjorde jeg det på ladcykler:

Og du kan måske huske denne film af vores venner, der flyttede lejlighed i Barcelona på cykel. Transport af musikinstrumenter på cykel?
Til venstre: En musiker der ankommer til en café i København til en optræden. Med et par af de der Christiania-cykler og de drenge behøver ikke tage bussen. Til højre: En musiker der gør klar til at spille på en plads i København med sin ladcykel som transportmiddel.

Her er en Copenhagenize Flickr-samling om musik, musikinstrumenter og cykler.

Okay, denne er på en måde en af de ting, der ikke ligner de andre. For at komme til søen/bækken må du muligvis bruge mere end en cykel, alt efter hvor det er. Men hvorfor ville den kano ikke kunne være i metroen? De kunne bare stå op og presse den mod loftet. Hvis de ville transportere den på cykel, ville det ikke være SÅ svært.
Den juletræ er ikke meget kortere end kanoen, og den sofa er bestemt mindre handy - og tungere.

Nu kommer der et spørgsmål. Kommer Zipcars med aftagelige cykelstativer som standard? Nah. Troede jeg ikke. Alle taxaer i Danmark skal være udstyret med to cykelstativer. Hvis du har brug for en taxa og har en cykel at transportere, går chaufføren ud og tager stativet ud af bagagerummet og sætter det i den standardholder, der er på bagsiden af taxaen. Ville DET ikke være en god idé for Zipcar og andre bil-deling programmer?

Hvad med bare at være lidt fremtidsorienteret og sælge bil-deling MED cykler? Vi bloggede om en fantastisk lille film fra Dublin, der promoverer kombinationen af de to. Bike share-programmet Go Car slog sig sammen med Bear Bicycles.

Forresten har jeg hørt, at Paris får et stort Zipcar-lignende bil-deling program med elektriske biler. Kører Zipcars stadig på olie? Altså. Er det ikke 2011, eller hvad?


Her er mere fra Copenhagenize’s The Car Industry Strikes Back serie..

 


Læs mere