Den Livagtige By Blog: Monumental Bevægelse - FotoudstillingMonumental Motion

Hos Copenhagenize Consulting er vi begejstrede og ydmyge over, at vi vokser med store skridt og er involveret i så mange spændende byplanlægnings- og kommunikationsprojekter rundt om i verden.

Der skal dog være plads til vores rødder. Fotografi og kultur. Jeg er glad for at kunne annoncere en fotoudstilling ved navn Monumental Motion - i samarbejde med Det Danske Udenrigsministeriums Public Diplomacy Office - som er klar til at rejse verden rundt. Det var ikke nemt at vælge 50 billeder ud af mere end 10.000, der på en eller anden måde fremhæver mangfoldigheden af vores cykelkultur, men nu er det gjort.

Fotografierne er klar til at blive vist, og jeg er klar til at deltage i åbningerne og give en grundig snak om de finere punkter i Københavns cykelkultur. Her er pressemeddelelsen fra Copenhagenize Consulting:

Monumental Motion - Et cykelliv i Danmarks hovedstad
Pressemeddelelse - 22. juli 2011

Byer og nationer defineres ofte af de monumenter, de opfører. Monumenter og strukturer, der står som historiske optegnelser over store øjeblikke eller perioder i historien. Danmark og København er ingen undtagelse. Dog er en af de største monumenter vores cykelkultur og det store netværk af cykelinfrastruktur, som vi har opført som et levende arv fra bæredygtig levevis og beboelige byer. Hver eneste dag i København bevæger hundredetusindvis af borgere sig rundt på deres cykler. Hver af dem er en byggesten i en levende, arkitektonisk struktur af menneske-dreven bevægelse. Vindmøller er et rørende symbol på moderne dansk samfund, men den konstante massebevægelse af vores cyklende borgere er organisk, dynamisk og måske det største monument, Danmark nogensinde har opført. I denne unikke fotoudstilling fremhæver fotografen og administrerende direktør for Copenhagenize Consulting, Mikael Colville-Andersen, 50 billeder, der definerer et cykelliv i Københavns Bycyklister. I over 4 år har han dokumenteret cykelkultur i den danske hovedstad, og overraskende nok er han den første person, der gør det i så stor detalje i 125 år med cyklen. Resultatet er 50 billeder - udvalgt blandt over 10.000 - der fortæller historien om, hvordan cyklen spiller en integreret rolle i Københavns liv. Vores forhold til vores cykel er ofte det samme som til vores støvsuger. Alle har en, alle bruger den, men støvsugeren og cyklen er blot effektive og praktiske redskaber til at gøre vores hverdagsliv lettere. 21. århundredes byer vil blive defineret af deres bestræbelser på at genetablere deres engang fremtrædende beboelseskvaliteter. Fokus er i stigende grad rettet mod at gøre vores byer til bedre steder at bo. Cyklens rolle i denne noble bestræbelse er uafviselig. Den er det vigtigste redskab i vores bymæssige værktøjskasse. Med denne fotoserie håber Mikael Colville-Andersen at fremhæve de forskellige måder, hvorpå københavnere i alle aldre og indkomstklasser bruger cyklen i deres daglige liv. Udstillingen har premiere i Ljubljana, Slovenien, i september 2011. Mikael Colville-Andersen vil rejse til de forskellige byer, hvor udstillingen vil blive vist, og give en unik forelæsning om, hvordan cyklen spiller sin rolle i København - og kan gøre det alle andre steder. Hvis du er interesseret i at få udstillingen vist, hvor du er, skal du kontakte den danske ambassade, konsulatet eller det danske kulturinstitut i din region for mere information om udstillingen.


Læs mere