Copenhagenize.com - Bygger bedre cykelkulturer: Frøer og øgler rangerer højere end mennesker.

Enrique Penalosa, tidligere borgmester i Bogota, talte i dag på det Internationale Transport Forum i Leipzig, og han kom med en interessant observation til diskussionen. Millioner af dollars bliver brugt på at beskytte frøer og øgler, men fodgængere og cyklister lider ofte under manglende infrastruktur. Det er en stor kommentar. At rangere frøer højere end mennesker i vores udgifter. Det, han henviser til, er de mange dyreoverføringer, der er bygget for at beskytte dyrelivet og forhindre konflikter mellem dyreliv og biler. De mest kendte eksempler er i Canada, der giver sikker passage for dyrelivet, der ønsker at migrere over Trans-Canada Highway:

Hvilken imponerende, dyr struktur. Jeg er glad for, at dyrelivet ikke behøver at lide under bilers ødelæggende evne. Faktisk behøver de ikke engang at lide af at SE bilerne på grund af løvtykkelsen.

30.000 biler passerer dette punkt i Banff National Park om sommeren. Det er faktisk et tal, der er sammenligneligt med antallet af biler på mange bygader. Her er et link til flere andre billeder af disse overgange.

Her er en tekst fra Parks Canadas hjemmeside om overgange:


Denne overgang blev bygget KUN til dyreliv (ingen mennesker tilladt!). Den er på Trans-Canada Highway i Banff National Park, som betjener mere end 30.000 køretøjer om dagen om sommeren. Som du sikkert kan forestille dig, har indhegningen af denne brede og meget trafikerede vej i høj grad reduceret antallet af trafikdræbte dyr. Men uden overgangsstrukturer ville parkens dyreliv være ude af stand til at bevæge sig fra den ene side af dalen til den anden. Og vilde dyr skal kunne bevæge sig frit rundt i deres levesteder for at forblive sunde. Det er ret nemt at se Penalosas pointe. Store summer penge bliver brugt på at beskytte dyr, men meget lidt penge bliver brugt på at beskytte mennesker på cykler eller gående i vores byer. Se på den sidste sætning i teksten fra Parks Canada. Mennesker er ikke anderledes. De skal også kunne bevæge sig frit rundt i deres levesteder for at forblive sunde. Hvis nogen kunne fortælle mig, hvor meget disse overgange koster, vil jeg sige, hvor mange kilometer cykelstier der kunne bygges for de samme penge.

På den samme hjemmeside kan du se et eksempel på dyrelivsundergange. Den ovenstående, fra Wateron Lakes National Park, er specifikt designet til langtået salamander. Der er også 27 undergange langs Trans-Canada Highway gennem Banff National Park, udover overgangene.

I Davis, Californien, bliver der bygget søde huse, der skjuler tunneler, der hjælper frøer med at krydse gaden.

Firmaet Theiss er stolte af deres dyreforankringskrydsninger i Australien, som du kan se på deres hjemmeside. Men du kan også læse, at "187.000 spædeplanter blev plantet, hvilket svarer til at fjerne 1265 biler fra vejene". Ignorer tyren og grønvask alt på én gang. Plant træer, helt sikkert, men lad være med at lade som om, det reducerer biltrafikken. Spædeplanter dræber ikke mennesker i kollisioner, so vidt jeg ved.

Dyrelivs passage blev først bygget i 1950'erne i Frankrig. 1950'erne er virkelig et afgørende årti for bymobiliseringen og på ingen måde positivt. Den efterkrigsprosperitet, der førte til den eksplosive bilboom i det årti. Det var i 50'erne, at brugen af cykler begyndte at falde i byer over hele verden, da byplanlæggere begyndte at tænke bil først og fodgængere/cyklister sekundært. Cykelstierne i København begyndte at blive fjernet i 1950'erne for at skabe plads til biler og dukkede først op igen i 1980'erne.

Denne Wikipedia-side har masser af information om dyrelivs overgange eller økodukter. De findes i mange lande. Det tætbefolkede Nederlandene er et af de lande, der har mange løsninger for dyrelivsovergange. Men de investerer selvfølgelig først og fremmest i at beskytte deres cyklister.

Så det var det, Penalosa talte om. Og med rette. Beskyt dyrelivet med store mængder af skatteborgeres penge. Absolut. Men gør det ikke uden at give homo sapiens i vores byer sikker cykelinfrastruktur og sikre fodgængerfaciliteter.

Sikker bymobilitet er en grundlæggende menneskerettighed, der fortjener investering og vision.


Læs mere