Den Livsstørrelse By Blog: Carbon Trust omgør sin anti-cykel holdning

Takket være et uventet stort antal re-tweets og re-posts, og ikke mindst takket være Carlton Reid fra BikeBiz, ser det ud til, at Carbon Trust har ombestemt sig angående deres anti-cykel holdning - som vi skrev om i går.

I denne e-mail, der blev sendt til medarbejderne i eftermiddag, kan vi se en holdningsændring / volte face:

“Siden den e-mail, vi sendte ud i fredags af hensyn til medarbejdernes helbred og sikkerhed vedrørende brugen af cykler til forretningsrejser, er vi blevet kontaktet af flere medarbejdere, der søger klarhed angående vores generelle holdning til cykling. E-mailen var advarsel fordi vi var ved at genoverveje vores tilgang. Vores generelle holdning til cykling har altid været positiv, og vi har altid støttet at tage det lavt kulstofvalg, når vi rejser. For at opmuntre medarbejderne til at cykle har vi tilbudt adgang til cykelsikkerhedstræning, sikker opbevaring af cykler (i stedet for parkeringspladser til biler), cykelvedligeholdelse, adgang til Cycle To Work Scheme og mulighed for at tage bad på kontoret.Efter at have genovervejet vores tilgang ønsker vi at præcisere vores generelle støtte til medarbejdere, der bruger cykler til forretningsrejser. Dette gælder for medarbejdere, der bruger deres egne cykler eller cykler, der er lejet til forretningsrejser. Desuden vil medarbejdere, der ønsker at rejse med cykel, blive refunderet gennem rejseudgifter på samme måde som andre transportformer.Vi erkender, at der er specifikke sundheds- og sikkerhedsproblemer ved rejse på cykel, og derfor skal medarbejdere, der ønsker at rejse på cykel til forretningsrejser, overholde følgende:1. Medarbejderne skal føle sig kompetente og trygge ved at cykle til forretningsrejser (der tilbydes træning).2. Den cykel, der bruges, skal være vedligeholdt til en sikker standard.3. Passende sikkerhedsudstyr bæres til enhver tid - en ordentlig cykelhjelm, påklædning, der er synlig i trafikken, og for- og baglygter.

Vi håber, at dette afklarer situationen. Tak."

Angående #3, er hjelme ikke påkrævet i Storbritannien, så ville det ikke være svært at håndhæve dette? Hvad er den juridiske baggrund for at gøre hjelme obligatoriske, når der ikke er lovgivning om det? Og hvorfor anbefaler Carbon Trust ikke motorkørestelhjelme til rejser i biler eller taxaer? Det giver ikke meget mening.

Udover det er det dejligt at se, at Carbon Trust vågner op og lugter til cyklerne.Tilføjelse: Jeg fandt lige en e-mail i min indbakke fra Carbon Trust’s Head of Corporate Communications and Stakeholder Engagement:kære Copenhagenize,I forhold til jeres seneste dækning af vores holdning til cykling og brug af cykler til forretningsrejser, kommunikerede e-mailen ikke vores holdning klart, og jeg har inkluderet nedenfor vores udtalelse, som forhåbentlig vil afklare tingene.

Carbon Trust opfordrer aktivt medarbejderne til at vælge den lavt kulstofmåde at rejse på i forretningsøjemed. Som en del af dette støtter vi cykling og opmuntrer aktivt vores medarbejdere til at cykle ved at tilbyde adgang til cykelsikkerhedstræning, sikre opbevaringsfaciliteter til cykler, cykelvedligeholdelse, adgang til Cycle To Work Scheme og brusefaciliteter på vores kontor. Den seneste e-mail til vores medarbejdere blev sendt ud af vores forpligtelse til at sikre deres sundhed og sikkerhed, hvilket er noget, vi tager meget alvorligt, efter flere alvorlige ulykker, der er sket med medarbejdere, der cyklede. Efter at have genovervejet vores tilgang støtter vi vores medarbejdere i at bruge cykler til forretningsrejser, så længe de føler sig kompetente til det, den cykel, de bruger, er ordentligt vedligeholdt, og de bærer det egnede sikkerhedsudstyr til enhver tid - en ordentlig cykelhjelm, påklædning, der er synlig i trafikken, og for- og baglygter. Vi vil refundere medarbejdere for cykelrejser, på samme måde som vi gør for andre transportformer.


Læs mere