Home
13.10.2023
Updated 27.10.2023

25 December 2022

Den Livsstore By Blog: Transportens Fremtid?!

Klokken er 8:44 om morgenen her i København. Det er fredag, og weekenden kalder. Jeg er startet dagen med et godt grin. Ikke en smil eller et fnis. Et godt og sundt mavegrin. Tak til vores læser Baljeet i Australien for linket.

Du kender måske vores "Car Industry Strikes Back-serie" her på Copenhagenize, hvor vi kritiserer reklamer fra bilmærker og forsikringsselskaber, der retter sig mod cyklister i deres reklamer, fordi de ses som en trussel mod markedsandelen.

Her er endnu et eksempel, men fra en uventet og meget morsom krog. Det er et opfordring til den australske minister for infrastruktur og transport, Anthony Albanese, og det er godkendt af Terry Dodds, gruppechef for offentlige arbejder for City of Ryde i New South Wales, Australien. Jeg har ingen idé om hr. Dodds' involvering udover hans godkendelse.

Se filmen. Den er faktisk ret cool de første to minutter. Opbygningen er inspirerende frem til 02:20...og så...lo jeg højt. Hele voiceoveren er inspirerende i første halvdel.

"Aldrig før har der præsenteret sig en så simpel lejlighed, der kan løse vores urbane transportproblemer og vores livsstil. En mulighed der kan spare milliarder af dollars på transportinfrastruktur. En mulighed som mange lande har taget imod og nu nyder fordelene af. De sociale fordele, livsstilsfordele, miljøfordele. Det er en idé, der er lige så simpel som hjulet selv. Det er...Personal Mobility Device (PMD)"

ER dette løsningen på trængsel, stigende transportomkostninger, miljømæssige bekymringer?! Er det det nye hjul? Det nye opfindelse? PMD'en? Er der ikke andet? Det er meningen med denne film. Den endelige løsning på at redde planeten.

image not found
image not found


Er det det? Og lad os se undersøgelserne med disse statistikker, tak. Hvad med Økonomien i cykelstier? Filmen er velproduceret, men undskyld...PMD'en? Filmen giver det til at lyde som om, at lande over hele verden har store flåder af disse elektriske tingester, der fylder deres fortov. Kom nu. Alvorligt. Alt det arbejde, der er lagt i denne film, og det er pointen? PMD'en?


"Fremsynede lande tager denne udfordring op. Australien gør det ikke." Mr. Albanese opfordres til at gøre disse PMD'er lovlige på fortovene i Australien. Fordi...øh...den "arkaiske lov", der begrænser dem, er det eneste, der står i vejen for total planetarisk frelse.

Så er der de udsagn om, at cykler er underlegne disse 'tingester',


"I Canada viste en undersøgelse, at de var langt mere stabile end cykler og knallerter..."

Kan vi se den undersøgelse, tak? Og dette:


"Fordi de har en elmotor, vil flere mennesker bruge PMD'er frem for den fysiske udfordring med en cykel. Hvidkravearbejdere vil ikke ankomme på arbejde svedige. HAR DU NOGENSINDE UNDRET DIG OVER, HVORFOR MINDRE END 1% AF DE OMKOMNE CYKLER PÅ ARBEJDE?"

Ja, det har jeg undret mig over. Det er netop det, jeg undrer mig over hver dag her på arbejde. Men for Odin, denne myte om sved begynder virkelig at irritere mig.

image not found


Canberra. 1950'erne. PMD-folkene vil ikke have, at du ser dette. Eller disse billeder fra New South Wales. Eller disse fra Queensland.
 

image not found


Ja...det ved vi godt. Men det er ikke fordi PMD'er ikke er tilladt på fortovene. "Aldrig før har der præsenteret sig en så simpel mulighed, der kan forbedre vores bytransportproblemer og vores livsstil. En mulighed, der kan spare milliarder af dollars på transportinfrastruktur"... Ja, der har været en mulighed. Cyklen har transformeret menneskesamfundet hurtigere og mere effektivt end nogen anden opfindelse i menneskets historie. Og det sker igen, over hele verden.

image not found


Hvidkraverne - ligesom alle andre borgercyklister - tager det roligt, når de cykler. På risikoen for at lyde som Will Smith i "I, Robot"... Hør her. Jeg har intet imod PMD'er, elcykler og alle disse køretøjer. De kan være et supplement til det eksisterende cykelmarked. Men lad os være ærlige. Cyklen har tjent os godt i 125 år og vil fortsætte med at gøre det. Den massive markedsføringsbudget fra e-cykel/PMD-industrien risikerer at tippe balancen. Vi risikerer at fortælle en hel generation, der lige nu vender tilbage til cyklen, at en motor er den eneste vej frem, og at 'gammeldags' cykler er 'hårdt arbejde'. På trods af 125 års solid dokumentation modsat dette. Denne film er ligesom så meget af markedsføringen af e-cykler og andre køretøjer. Det er en historie, der følger pengene og maler et billede, der er forvrænget og en smule latterligt.

image not found

PMD'er og Segways bekæmper ikke fedme og livsstilssygdomme. Cykler gør det. Vi venter stadig på studier, der viser den mindre effekt på folkesundheden, som e-cykler har i forhold til cykler. PMD'er og e-cykler er stadig i høj grad kørt på kul/nuklear energi, afhængigt af, hvor du bor, så spar os for den prædikende 'så grønne' overdrivelse.

Så er der også spørgsmålet om batteriaffald og lithium.

Og så videre, og så videre. Det betyder ikke noget for mig, om hr. Albanese ændrer loven angående brugen af PMD'er på fortovene. Der vil aldrig være nok af dem til at betyde noget. Denne film understreger dog, hvordan cyklen fortsætter med at irritere folk, der vil tjene penge på alternative køretøjer.

Man retter ikke noget imod noget, medmindre det er en reel trussel. Cyklen - i al sin enkelhed - er redskabet, der vil transformere samfundet og vores byer. Historien gentager sig.

.

Menu